Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Szlakiem niezwykłych sosen
autor: Adam_Zabrocki    

 

Proponujemy wycieczkę rowerową dla zaawansowanych na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie”.

Wprowadzenie
Sosny to drzewa niezwykłe. W obrębie rodzaju sosna na całym świecie występuje ok. 100 gatunków (w Polsce w sposób naturalny tylko trzy). Rosną zarówno w klimacie tropikalnym, jak i na wiecznej zmarzlinie dalekiej Syberii. Mogą rosnąć na siedlisku bardzo wilgotnym i skrajnie suchym. Jako jedyne drzewa iglaste mają igły skupione w pęczki (może ich być od jednej do ośmiu), a ich długość waha się od 3-4 do 40 cm. Do jednego z gatunków sosen należy rekord długowieczności życia na ziemi. Jeżeli coś zakłóci ich naturalny wzrost, przyjmują bajkowe kształty.

W naszym regionie sosna tworzy lasy w prawie 90 proc.

Trasa: pętla - 28,4 km.

Czas zwiedzania:
1) Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – ok. 2 godz.
2) trasa – ok. 4 godz.

Uwaga! W grupie powinna być przynajmniej jedna osoba zaawansowana w wycieczkach rowerowych po lesie. Konieczna jest mapa Nadleśnictwa Lubsko (obręb Brody) z oddziałami leśnymi.

Wycieczkę rozpoczynamy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w LKP „Bory Lubuskie”.

Przystanek 1. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich
Po ośrodku oprowadza nas leśnik. Zwiedzamy ogród dendrologiczny z 30 gatunkami sosen, w tym sosny himalajskiej, ościstej, bośniackiej i in. W salach wystawowych ośrodka oglądamy kolekcję szyszek, w tym największą na świecie szyszkę sosny Pinus Coultera z Kalifornii. Wspinamy się na taras widokowy murowanej wieży przeciwpożarowej, skąd podziwiamy piękny krajobraz „Borów Lubuskich”.

Opis trasy: Wyjeżdżamy z ośrodka. Po 300 m wjeżdżamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo i po następnych 350 m wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Za parkingiem leśnym w miejscowości Marianka skręcamy w lewo na leśną drogę „B 21 Orla” (3,3 km od ośrodka). Kierujemy się strzałkami w kierunku punktu czerpania wody, wzdłuż linii trakcji elektrycznej. Za transformatorem skręcamy w prawo i jedziemy dalej wzdłuż linii trakcji elektrycznej. Po 5 km i 800 m od ośrodka mijamy kamienny pomnik poświęcony tragicznie zmarłemu myśliwemu Tomaszowi Dębickiemu. Jedziemy dalej cały czas wzdłuż trakcji elektrycznej. Po 7,1 km od ośrodka przecinamy drogę żwirówkę i jedziemy prosto wzdłuż trakcji elektrycznej. Po 7,8 km od ośrodka na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo. Jedziemy przez długość jednego oddziału. Przy słupku oddziałowym z widocznym numerem 359 skręcamy w prawo. Po 400 m napotykamy tablicę z napisem „Powierzchniowy Pomnik Przyrody Kandelabry”.

Przystanek 2. Powierzchniowy pomnik przyrody „Kandelabry” (oddział 358 - 8,4 km od ośrodka).

Naszym oczom ukazują się „tańczące” sosny. Powyginane w niezwykły sposób, jakby zastygłe w tańcu. Najprawdopodobniej to niemieccy leśnicy tak je ukształtowali, aby otrzymać materiał na gięte meble. Pomnik zajmuje powierzchnię 3,37 ha. Wiek sosen wynosi 84 lata.

Opis trasy: Jedziemy dalej prosto do skrzyżowania linii oddziałowych. Przy słupku z numerem oddziałowym 359/388 skręcamy w lewo i jedziemy prosto przez 5 oddziałów. Mijamy po lewej stronie drogi kolejne słupki oddziałowe z widocznymi numerami: 389/388, 388/387, 387/386, 386/385. Przy słupku z nr 385 skręcamy w lewo (na liczniku mamy już 10,5 km od ośrodka). Po 1,3 km dojeżdżamy do drogi żwirowej i skręcamy w prawo. Po lewej stronie drogi znajduje się pomnik przyrody „Bór Suchy”.

Przystanek 3. Powierzchniowy pomnik przyrody „Bór Suchy” (oddział 292)

Piękny, stary las sosnowy w wieku ponad 200 lat, dawniej żywicowany. Odnawia się naturalnie. Najstarszy w Polsce drzewostan sosnowy na najuboższym siedlisku. Powierzchnia wynosi 1,61 ha.

Opis trasy: Jedziemy prosto żwirówką około 2 km i 200 m. Dojeżdżamy do skrzyżowania sześciu dróg zwanego „Gwiazdą”. Jedziemy lekkim łukiem w lewo w dalszym ciągu drogą żwirową (pozostałe drogi to zwyczajne, piaszczyste drogi leśne) aż do drogi asfaltowej Tuplice – Brody (19,7 km od ośrodka). Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Mijamy miejscowość Proszów (23,3 km od ośrodka), a po 2 km dojeżdżamy do pomnika przyrody „Ośmiornica”.

Przystanek 4. Pomnik przyrody „Ośmiornica” (odział 61 – 25,1 km od ośrodka).

Dowiedz się więcej o „Ośmiornicy”: http://www.czaswlas.pl/sosna_osmiornica

Opis trasy: Jedziemy dalej prosto drogą asfaltową 3,3 km do Brodów. Koniec trasy (28,4 km od ośrodka).

Tekst: Paweł Mrowiński, Ilona Mrowińska


Obiekty do odwiedzenia

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich...
W drewnianej leśniczówce z 1926 roku przygotowano sale wystawowe: hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przyrody, użytkowania lasu i kulturotwórczej roli lasu. W osobnym budynku znajduje się sala konfer... » czytaj więcej
Ścieżka Dydaktyczna
Ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach”
» czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij