Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadl. Elbląg: po rezerwacie „Buki”
autor: Anka_Pikus    

 

Wycieczkę do Rezerwatu „Buki Wysoczyzny Elbląskiej” (pieszą lub rowerową) rozpoczynamy w Kadynach, przy skręcie z drogi nr 503 do klasztoru Franciszkanów. Na początku po prawej stronie mijamy zabytkowe zabudowania gospodarcze o unikatowej konstrukcji oraz miejsce zwane „Trzy krzyże” z ciekawą kapliczką z 1697 r.

Idąc pod górę pośród pomnikowych dębów, przy pierwszym rozwidleniu dróg widzimy na wzgórzu po lewej stronie kapliczkę z XVII w. będącą elementem kompleksu klasztornego „Klasztornej Góry”. Tu pozostawiamy drogę prowadzącą w prawo do klasztoru oo. Franciszkanów i podążamy w dół leśną drogą, aż do mostku przeprowadzającego nas przez strumień. Za mostkiem skręcamy prawo i podążamy malowniczą drogą zwaną „Czarną Drogą” wijącą się wśród pasm wzgórz nad strumieniem „Grabianka”.

Po przebyciu 1,6 km docieramy do mostku prowadzącego do rezerwatu. Przy mostku ustawiono ławki oraz stół umożliwiający odpoczynek oraz tablicę informacyjną. Rezerwat „Buki Wysoczyzny Elbląskiej” został utworzony ze względu na zachowanie fragmentu żyznej buczyny niżowej, kwaśnej buczyny niżowej oraz grądu gwiazdnicowego. Górski charakter krajobrazu podkreślają przedstawiciele flory i fauny typowej dla naszych gór. Na jego terenie rosną m.in.: żebrowiec górski, tojad dzióbaty, przetacznik górski i lepiężnik biały. Jest to także raj dla ptaków. Można tu usłyszeć i zaobserwować pliszkę górską, muchołówkę małą, krogulca, orła bielika, wójcika, dzięcioła zielonosiwego, orzechówkę i siniaka. W dziuplach starych drzew mają schronienie orzesznice i popielice. Osobliwością jest introdukowany na Wysoczyźnie przez Cesarza Prus Wilhelma II jeleń sika.

Podążając dalej ścieżką, zagłębiamy się w urozmaicony krajobraz poprzecinany stromymi jarami oraz bystrymi strumieniami. Kiedy ścieżka wije się pośród powalonych drzew, wspinamy się po zachodnim stoku wąwozu do Kamienia Złotego Wina – największego głazu narzutowego Wysoczyzny. Liczący 14,5 m obwodu i 2,4 m wysokości, zbudowany z różowego granitu, przyniesiony i pozostawiony został przez lądolód. Według mitologii Prusów jest pozostałością po wojnie bogów z Gigantami.

Wracamy do Kadyn tą samą drogą. Trasa liczy ok.8,5 km w obie strony. W samym rezerwacie możemy napotkać teren podmokły.

Tekst: Jarosław Mytych
Nadleśnictwo Elbląg


Obiekty do odwiedzenia

Pokój Gościnny
Kadyny
» czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij