Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Rowerem przez Nadleśnictwo Iława
autor: Anka_Pikus    

 

Pierwszym punktem podróży jest Leśna Ścieżka Dydaktyczna.
Z centrum miasta kierujemy się ul. Niepodległości, następnie mostem między Małym a Dużym Jeziorakiem, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalej poruszamy się ulicą Sienkiewicza. Po przejechaniu 1, 5 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg nr 521 w kierunku Susza oraz drogi krajowej nr 16 na Grudziądz. Na skrzyżowaniu wjeżdżamy w leśną drogę gruntową i już znajdujemy się na Ścieżce Dydaktycznej Nadleśnictwa Iława. Mapa Ścieżki umieszczona na pierwszej tablicy pokazuje pętlę o długości 1, 8 km, trasa naszej wycieczki biegnie tylko jej lewą odnogą. Na końcu Ścieżki nad jeziorem Silm umiejscowiona jest wiata, gdzie można zorganizować pierwszy odpoczynek.

Poruszamy się dalej wzdłuż południowego brzegu jeziora, oznakowanym zielonym szlakiem rowerowym. Po prawej stronie mijać będziemy rzeźbę św. Franciszka. Rzeźba powstała z inicjatywy leśników Nadleśnictwa Iława z okazji 80-lecia istnienia Lasów Państwowych. Poruszając się dalej wzdłuż brzegu jeziora Silm, można obserwować Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania. Unikalna, bo jedna z trzech funkcjonujących na świecie jednostka szkoląca kapitanów i pilotów statków posiada zrekonstruowane w skali 1:24 wybrane porty oraz modele statków. Trasa wokół jeziora Silm ma ok. 1,5 km. Po dotarciu do miejscowości Kamionka poruszamy się dalej po zielonym szlaku główną trasą, przejeżdżamy przez mostek i skręcamy w prawo.

Za wsią Kamionka znajduje się kolejny ciekawy obiekt. Na cyplu wrzynającym się w północną część jeziora Silm znajdują sie pozostałości po grodzisku. Grodzisko istniało już w VII w. i użytkowane było do XIII w. Przez miejscowych nazywane jest Kesselberg – Kotłowa Góra albo Poganka. Z miejscem tym związana jest opowieść o prześlicznej, lecz złej córce bogatego rycerza. Dziewczyna podobno do dziś siedzi na przydrożnym kamieniu i w błagalnym geście prosi o przebaczenie przechodniów za swe niegodziwości popełnione za życia. Aby dojechać do grodziska. należy spod bramy Ośrodka Szkoleniowego. trzymając się prawej strony. po ok. 200 m skręcić ostro w prawo w drogę leśną, następnie po 200 m, tuż przed uprawą leśną, skręcić w lewo. Niestety oprócz usypanego wysoko wału ziemnego nie zachowały się żadne pozostałości po grodzisku.

Wracamy na główną trasę i poruszamy się dalej zielonym szlakiem. Jest to najdłuższy odcinek trasy – ok. 5 km, prowadzący do miejscowości Ząbrowo. W centrum Ząbrowa skręcamy w prawo i dalej drogą asfaltową kierujemy się do miejscowości Szymbark.
Gdy przejedziemy 1 km od Ząbrowa, po lewej stronie nad Jeziorem Ząbrowskim na wzgórzu możemy zrobić kolejny przystanek. Z asfaltu należy skręcić pod ostrym kątem w lewo w drogę leśną. Wśród dorodnych modrzewi znajdują się groby ostatnich z rodu von Finckenstein, starej rodziny hrabiowskiej wywodzącej się z Prus Wschodnich. Rodzina von Finckenstein w drugiej połowie XVII w. stała się potentatem własności ziemskie. W jej posiadaniu znalazły się trzy miasta wraz z dziedzicznymi urzędami w Szymbarku, Dąbrównie i Iławie. Majątki w Szymbarku, Szymonowie, Jaśkowie i Lasecznie obejmowały wówczas powierzchnię ok. 14 tys. ha. To na zlecenie Conrada Finck von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII w. wybudowano późnobarokowy pałac w Kamieńcu Suskim, według projektu osiadłego w Prusach Wschodnich angielskiego architekta Jana von Collasa. Pałac w kamieńcu u schyłku swej świetności uznawany był za Pruski Wersal. W 1807 r. w pałacu rezydował sam Napoleon Bonaparte w towarzystwie Mari Walewskiej.

Wracamy na główną trasę, po przejechaniu 1,5 km wjeżdżamy do wsi Szymbark. Po lewej stronie mijamy Stary Młyn, który należy do kompleksu zabudowy zamkowej z XIV w. Wracamy znów na główną trasę, skąd widać już ruiny zamku, który jest największą atrakcją wycieczki. Zamek powstał najpewniej w latach 70. XIV wieku z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. W pierwszej fazie budowy warowni wzniesiono jej mury zewnętrzne, osiem baszt, ufortyfikowaną bramę oraz fosę z drewnianym mostem zwodzonym. Kolejni właściciele dokonywali renowacji oraz zmian architektonicznych, zgodnie z ówcześnie panującą modą. Jednym z właścicieli zamku był Ernest Finck von Finckenstein, którego rodzina władała zamkiem do 1945r. W czasie II wojny światowej zamek przejęły oddziały SS, po nich obiekt zamieniła na tymczasową kwaterę Armia Czerwona. Odchodzący żołnierze radzieccy spalili gmach razem z całym ocalałym wyposażeniem. Obecnie Zamek jest we własności prywatnej i nie znane są zamiary co do dalszych losów obiektu. Ciekawostką jest, iż ruiny szymbarskiego zamku pod koniec 1995 roku stały się planem filmu – Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do „Króla Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Wyjeżdżając z zamku, możemy wybrać dwie trasy: powrót do Iławy lub Kamieniec ze wspomnianymi już ruinami pałacu von Finckenstein. Powrót do Iławy to trasa ok. 15 km, głównie spokojną drogą leśną, natomiast Kamieniec położony jest na trasie nr 515, ok. 16 km od Szymbarka. Z centrum wsi na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i pomnikową aleją dojeżdżamy do drogi asfaltowej nr 521. Skręcając w prawo dojedziemy do Iławy, natomiast w lewo do Susza, a następnie do Kamieńca. Trasa do Kamieńca jest bardziej wymagająca, z drogą powrotną ma ponad 45km. Dla wycieczek rodzinnych proponujemy powrót przez Starzykowo, mniej uczęszczaną trasą do Iławy. W Starzykowie na końcu wsi skręcamy w prawo, drogą gruntową do miejscowości Gardzień. W Gardzieniu za sklepem wyjeżdżamy w lewo na drogę asfaltową, po ok. 500 m zjeżdżamy przy głazie pamiątkowym w prawo. Następnie droga wiedzie prze las ok. 5 km i wyjeżdża na główną trasę tuż przed Iławą.

Tekst: Nadleśnictwo Iława


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij