Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Spływ kajakowy Brdą
autor: Anka_Pikus    

 

Będąc w Borach Tucholskich, warto zwiedzić je z kajaka, spływając Brdą. Jest ona zaliczana do najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka ta płynie przez mało zaludnione obszary leśne i malownicze doliny. Ma duży spadek – na niektórych odcinkach przypomina wartkie potoki górskie. Spływy organizowane na Brdzie cieszą się dużym zainteresowaniem kajakarzy i zyskały już międzynarodowe uznanie i sławę. Atrakcyjny jest nie tylko sam spływ wartkim nurtem rzeki , ale także walory krajobrazu. Kajakarzom towarzyszą urokliwe lasy mieszane, porastające często strome ściany doliny, a w dolinach zastygłe w bezruchu łąki.

Początek trasy – Gołąbek

Dawniej była tutaj binduga, czyli miejsce składowania drewna i zbijania tratw do spławu wodą. Ponieważ od Gołąbka nurt rzeki wyraźnie przyspiesza, jest to trasa dla osób, które mają już duże doświadczenie w spływach kajakowych rzekami. Płynąc, należy zwrócić szczególną uwagę na znaki ostrzegawcze, i samemu wypatrywać przeszkód w postaci zwalonych drzew i głazów , w które Brda obfituje. Obszar ten należy do rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Brdy”. Czas spływu – 4 godz.

Przystanek – pole biwakowe w Świcie

Warto tu zrobić przerwę dla rozprostowania nóg i zebrania sił do pokonania „Piekła”.

Dalsza część spływu

W położonym tuż za Świtem „Piekle” z koryta rzeki wynurzają się liczne głazy narzutowe, które przy niższym poziomie wody mogą sprawiać kłopoty. Dalej już nurt zwalnia . Przepływając przez most w Pile, opuszcza się teren Nadleśnictwa Tuchola. Dalej rzeka płynie leniwie, gdyż zbliża się do Zalewu Koronowskiego. Po ok. 2 godz. dociera się do stanicy PTTK w Nogawicy, gdzie jest dogodne miejsce do zakończenia spływu.

Tekst: Anna Wedel-Sala


Obiekty do odwiedzenia

Miejsce Biwakowe
Świt
» czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij