Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Biały zdrój k. Kalisza Pomorskiego: trasa rowerowa (26 km)
autor: Adam_Zabrocki    

 

Początek trasy w miejscowości Biały Zdrój, oddalonej od Kalisza Pomorskiego o 10 km. We wsi w jednym z gospodarstw agroturystycznych można przenocować oraz zjeść posiłek.
Biały Zdrój to stara średniowieczna wieś położona nad jeziorem Wieliż, najprawdopodobniej osada Białych Serbów z V- VI w. We wsi znajduje się klasycystyczny, ryglowy kościół z 1826 r. oraz pałac z połowy XIX w., wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego, wpisany do rejestru zabytków.

W pałacu w latach 1904-1973 mieściła się siedziba Nadleśnictwa Biały Zdrój (z niem. Balster). Obecnie jest to własność prywatna.
W Białym Zdroju mieszczą się siedziby leśnictw Biały Zdrój, Wieniec, Grzybów oraz szkółka leśna.

Z białego Zdroju jedziemy leśną drogą asfaltową w kierunku Jeziora Szerokiego (6 km). Po drodze mijamy miejsce postoju pojazdów, na którym przygotowano dla turystów drewniane ławy i stoły oraz kosze na śmieci.

Na końcu drogi asfaltowej przy granicy nadleśnictw zlokalizowane jest miejsce biwakowania Nadleśnictwa Drawno. Przez teren nadleśnictwa Drawno drogą leśną jedziemy do Dominikowa (5 km), wsi powstałej w XIII w. nad jeziorem Dominikowo Wielkie. We wsi zachował się kościół zbudowany z kamienia i drewniana dzwonnica z XV w. Obecnie wieś ma charakter typowo rekreacyjny, z możliwością noclegu, wyżywienia, spływów kajakowych oraz kąpieli. Nad jeziorem mieści się pole biwakowe.

Wyjeżdżając z Dominikowa drogą leśną w kierunku Kalisza, ponownie wracamy na teren Nadleśnictwa Kalisz Pomorski. Po przejechaniu 3 km, w miejscu, gdzie las kończy się z lewej strony i zaczynają pola wsi Dębsko, bezpośrednio przy drodze można zobaczyć dwie sosny pospolite – projektowane pomniki przyrody.

Dalej jedziemy w kierunku Kalisza tzw. dębową drogą, po bokach której rosną dęby bezszypułkowe. Aleja dębowa oraz najokazalsze egzemplarze dębu projektowane są do uznania za pomniki przyrody.

Po przejechaniu 5 km na skrzyżowaniu dróg Dębsko – Kalisz – Biały Zdrój kierujemy się w kierunku Białego Zdroju. Kilometr dalej z lewej strony ciągnie się torfowisko przejściowe z szeregiem ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Po przejechaniu kolejnych 6 km dojeżdżamy do Białego Zdroju. Cała trasa mierzy 26 km.

Tekst: Roman Wojtowicz
Nadleśnictwo Kalisz Pomorski


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij