Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadl. Kędzierzyn – wycieczka rowerowa
autor: Anka_Pikus    

 

Przystanek 1: Siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn w Starej Kuźni

Można tu zwiedzić zabytkowy kompleks z przełomu XIX i XX w. (dawny dworek łowczy, stajnię, stodołę, dostrzegalnię pożarową), w którym mieści się obecnie siedziba nadleśnictwa, oraz wystawy w salach wystawowych (dawnej stodole i stajni). Proponowane wystawy czasowe to: „Indonezja – przyroda i ludzie”, „Wędrówki ptaków”, a stałe: „Mieszkańcy lasu”, wystawa entomologiczna i fotograficzna (czas zwiedzania około 1 godz.).

Przystanek 2: Budynek edukacyjny

Przed budynkiem rośnie dąb papieski oraz świerki i sosny benedyktyńskie.

Przystanek 3: Staw Kozieławy (około 4 km od siedziby nadleśnictwa)

Do obejrzenia: staw z groblą oraz roślinnością wodno-szuwarową, wiekowe drzewa na grobli, pomnik „Pamięci lasu, który strawił wielki pożar w roku 1992”, pamiątkowy kamień. Na miejscu można się posilić pod wiatą.

Przystanek 4: Kędzierzyn-Koźle (dzielnica Sławięcice) – około 9 km

Ze stawu Kozieławy można przejechać pożarzyskiem z roku 1992. Można tu zwiedzić zabytkowy park w stylu angielskim, bogaty w okazałe i różnorodne gatunki drzew i krzewów, oraz kościół św. Katarzyny. Po drodze do dzielnicy Sławięcice można zatrzymać się za przejazdem kolejowym i zobaczyć pomnik pamięci w miejscu dawnej filii obozu oświęcimskiego wraz z zabudowaniami po obozie (wieżyczki, bunkry, zrekonstruowane krematorium).
Można też pojechać jeszcze do dzielnicy Blachownia – 5 km od Sławięcic, i zwiedzić muzeum w podziemiach hotelu „Lech”, gdzie zgromadzono pamiątki z okresu II wojny światowej i toczących się na tym terenem walk powietrznych.
Inna możliwość – objazd pożarzyskiem do miejscowości Rudy [teren Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, około 16 km przez tereny leśne (pożarzysko) od stawu Kozieławy] i zwiedzenie zabytkowego kompleksu „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe” lub przejazd kolejką wąskotorową.

Tekst: Nadleśnictwo Kędzierzyn


Obiekty do odwiedzenia

Obiekt edukacji ekologicznej
Izba edukacyjno-przyrodnicza
Gabloty z owadami oraz eksponaty w postaci spreparowanych zwierząt. Dla odwiedzających przygotowanych jest kilka wystaw o zwierzętach północy. ... » czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij