Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Wycieczka po wschodniej części Nadleśnictwa Gidle
autor: Anka_Pikus    

 

Start w miejscowości Silniczka
(około 33 km na południowy wschód od Radomska i około 56 km na północny wschód od Częstochowy)

Jest to mała miejscowość położona w gminie Żytno. Warto tu zobaczyć świątynię ariańską z początku XVII w. przy drodze Radomsko – Maluszyn. Bracia polscy, zwani inaczej Arianami, wyodrębnili się XVI w. z polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Stanowili oni najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce, powstały dzięki uchodźcom z południowej i zachodniej Europy (głównie włoscy antytrynitarze), byli prześladowani przez katolicką inkwizycję oraz teologów ewangelickich. Bracia polscy na mocy ustawy sejmowej z 1658 r. zostali skazani na wygnanie z kraju. Podaje się, że powodem wygnania była współpraca ze Szwedami w czasie potopu. Brakuje potwierdzenie tego faktu w konstytucji sejmowej „O Arianach”, która za to wyraźnie wymienia religijne powody banicji. Było to pierwsze tak poważne naruszenie wolności religijnej w Rzeczypospolitej oraz pierwsza, i jak dotąd ostatnia, banicja grupy religijnej.

Budzów – 3 km dalej, jadąc na południe

Tutaj w pierwszej kolejności warty zwiedzenia jest rezerwat przyrody „Dębowiec”. Został utworzony w 1949 r. w celu zachowania naturalnego fragmentu grądu z okazami drzew liściastych (np. dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jesion wyniosły) i stanowiskami roślin zielnych (pełnika europejskiego, kokoryczki okółkowej, żywca główkowatego).
W tej miejscowości znajduje się też zabytkowa grupa pięciu dębów szypułkowych z krzyżem powstańczym z 1863 r. ozdobionym kwiatami upamiętniającym poległych żołnierzy powstania styczniowego.
Na wschodnim skraju wsi znajduje się zabytkowa leśniczówka z początku XX w. w stylu zakopiańskim. Obecnie jest to własność prywatna.

Pukarzów – jadąc na wschód od Budzowa około 8 km

Jest to stara wieś wzmiankowana w dokumentach od 1368 r. jako własność klasztoru w Koprzywnicy, potem królewska. Od XVI w. należała do rodu Szreniawitów-Pukarzewskich, a potem do Przedrębskich. Na cyplu wysepki oblanej odnogami Pilicy znajduje się nasyp ze szczątkami muru grodu obronnego z XIII w. Mieści się tu również kompleks stawów rybnych o powierzchni ok. 100 ha. Na uwagę zasługuje grupa zabytkowych lip szerokolistnych nasadzanych w końcu XIX w.

Modła – jadąc na południe około 1,5 km

Nazwa tej wsi prawdopodobnie wskazuje niegdysiejszą obecność na tych terenach prastarego kultu religijnego. Przy drodze Pukarzów – Grodzisko znajduje się kapliczka w stylu neoklasycystycznym z 1930 r. Pokryta jest ona dachem czterospadowym, unikalną już w tej chwili dachówką – karpiówką. Została ufundowana przez Stanisława Potockiego. Przedstawia postać św. Piotra – patrona rybaków. Opatrzona jest inskrypcją w języku łacińskim, która w tłumaczeniu brzmi:
Świętemu Piotrowi, księdzu apostołów poświęcone. Aby wstawiennictwem świętego patrona rybaków wyjednane nam było szczęście do rzeczy rybnych. Stanisław Potocki zbudował, Anielski – rzeźbiarz zdobił, Zygmunt Plater-Zyberk architekt

I coś jeszcze…

W sąsiedztwie znajduje się naturalna dolina Pilicy z grupą zabytkowych dębów na brzegu rzeki. Pilica jest lewym dopływem górnej Wisły. W środkowym biegu utworzono Zalew Sulejowski, z którego zaopatruje się w wodę Łódź. Koryto rzeki jest kręte, z dużą liczbą wysp, rozlewisk, starorzeczy. Brzegi obfitują w urokliwe miejsca na biwak. Czysta woda zachęca do kąpieli, a okolica urzeka atrakcjami krajobrazowymi i krajoznawczymi. Rzeka Pilica to malowniczy i urozmaicony szlak kajakowy. Na spływy kajakowe szczególnie polecamy odcinek Maluszyn – Sulejów – bardzo ładny i jednocześnie nieuciążliwy. Pilica wyśmienicie nadaje się na rodzinny spływ kajakowy.


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij