Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Jeden dzień w Szczyrku
autor: Adam_Zabrocki    

 

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum miejscowości, przy mapie szlaków i drogowskazach turystycznych u wylotu doliny Biłej. Idziemy za znakami niebieskimi, ulicą Górską. Po lewej mijamy socrealistyczny budynek Domu Turysty PTTK i nieco powyżej skręcamy w lewo w ulicę Wrzosową. Po około 35 min dochodzimy do kościółka Na Górce i bijącego źródełka.

Potem ruszamy dalej szlakiem niebieskim w stronę Klimczoka. Minąwszy osady, wchodzimy do lasu. Trawersując stoki Magury, podziwiamy widoki poprzecinanego trasami narciarskimi Skrzycznego i przytulonego do niego Skalitego z nowo wybudowaną skocznią narciarską.

Po około 1 godz. 45 min docieramy do przełęczy Siodło, zwanej również przełęczą Kowiorek, pomiędzy Magurą a Klimczokiem. Stąd na szczyt Klimczoka jest ok. 15 min. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama. Przez szczyt przebiega ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Bielsko, blisko stąd także do rezerwatu „Stok Szyndzielni”. Okolice szczytów Klimczoka i Magury, a także Trzech Kopców obfitują w liczne jaskinie: Jaskinia w Trzech Kopcach, Jaskinia Ali Baby, Jaskinia w Klimczoku.

My zaś wracamy na przełęcz, by stąd za znakami czerwonymi, mijając liczne polany, pójść w stronę przełęczy Karkoszczonka. Przez przełęcz już od stuleci przebiega droga łącząca Brenną ze Szczyrkiem. Można stąd dalej za znakami czerwonymi kontynuować marszrutę przez Hyrcę i Kotarz (ołtarz na Kotarzu) aż do Przełęczy Salmopolskiej.
My zaś ruszamy za znakami żółtymi w dolinę Biłej lub żółtym szlakiem rowerowym do doliny Biłej przez osiedle Beskid. Pamiętajmy, że w pobliżu znajduje się drzewostan daglezjowy i jaskinia U Jakubca. Poniżej pętli autobusowej w Biłej, po prawej stronie drogi znajduje się sporych rozmiarów lipa, a na niej – kapliczka.

Po około 3 godz. osiągamy centrum Szczyrku, skąd za znakami niebieskimi kierujemy się na Skrzyczne. Po kolejnej godzinie i 30 min osiągamy Halę Jaworzyna. Hala ta, jak wszystkie „hale” w Beskidach, powstała przez wytrzebienie lasu pod gospodarkę pasterską w XVI i XVII w. i aż do wieku XX była intensywnie wypasana. Dojście na halę można znacząco skrócić, korzystając z wyciągu krzesełkowego. W lesie, na wschód od Jaworzyny znajduje się wejście do Jaskini w Jaworzynie. W pobliżu także Jaskinia Pajęcza.

Idziemy za znakami niebieskimi na szczyt Skrzycznego, skąd rozciąga się piękna panorama. Od początku trasy minęło około 5 godz. 30 min. Ze szczytu idziemy za znakami zielonymi na szczyt Malinowskiej Skały (wychodnia skalna, zlepieńce z Malinowskiej Skały) około 1 godz. i dalej szlakiem czerwonym na Przełęcz Salmopolską (1 godz. 25 min), mijając Jaskinię Malinowską. Dotarłszy na przełęcz, ogarniamy wzrokiem obszar naszej wędrówki, możemy posilić się lub zadumać pod stojącym tu „od zawsze” białym krzyżem. Jeśli jesteśmy spragnieni, możemy jeszcze pójść do źródełka Żylicy. A potem, pożegnawszy się ze Szczyrkiem, udajemy się do Wisły.

Tekst: Nadleśnictwo Bielsko


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij