Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Piesza wycieczka z Inwałdu przez Przełęcz Kocierską na Górę Żar
autor: Adam_Zabrocki    

 

Trasę rozpoczynamy od stacji PKP w miejscowości Inwałd koło Andrychowa (345 m n.p.m.). Stąd żółtym szlakiem przez Wapiennik w Inwałdzie docieramy do szlaku zielonego. Dochodzimy nim do miejsca zwanego „U pierwszej panienki” (Przykaźń, 552 m n.p.m.). Czas przejścia – 40 min. W tym miejscu dla upamiętnienia roku 2000 zbudowano kapliczkę leśną. Jest ona dedykowana św. Hubertowi i św. Franciszkowi. Symbolizuje jedność leśników i myśliwych, a także ich związki z przyrodą.

Wycieczkę kontynuujemy, idąc szlakiem zielonym przez Narożnik, Gancarz do szczytu Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Czas przejścia 2 godz. 30 min. Jest to szósty co do wielkości szczyt Beskidu Małego. Tuż pod szczytem znajduje się kaplica poświęcona papieżowi Polakowi z jego monumentalnym pomnikiem. Na południowym stoku, ok. 100 m poniżej, w latach 30. ubiegłego wieku wzniesiono schronisko PTTK noszące dzisiaj imię Cz. Panczakiewicza.

Dalszą część wycieczki kontynuujemy już szlakiem czerwonym. W ciągu 15 min, wspinając się lekko, zdobywamy Leskowiec – trzeci co do wielkości szczyt masywu (922 m n.p.m.). Jest to jeden z najlepszych w Beskidach punkt widokowy. Widać stąd Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, a przy sprzyjającej pogodzie również Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry i Pogórze Wielickie. Podążając grzbietem, na naszej trasie przechodzimy przez rezerwat „Madohora”. Odcinek ten pokonamy w czasie 1 godz. 25 min. Rezerwat utworzony został dla zachowania naturalnego zespołu boru wysokogórskiego oraz wychodni piaskowców i zlepieńców istebniańskich. W związku ze zmianami środowiskowymi w ostatnim stuleciu obserwuje się tu ustępowanie świerka na korzyść jodły, a także buka.

Kolejny punkt widokowy na naszej trasie spotkamy po upływie kolejnej godziny, przybywając na szczyt Potrójna (884 m n.p.m.). Tym razem ładny widok rozpościera się zarówno na południową, jak i północną stronę. Podążając dalej grzbietem będącym granicą lasów nadleśnictw Andrychów i Jeleśnia przez Kiczorę, docieramy do Przełęczy Kocierskiej (czas przejścia 1 godz. 15 min). W bliskim sąsiedztwie przełęczy niegdysiejszy ośrodek wypoczynkowy KWK Miechowice przebudowany został w nowoczesny Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy „Kocierz”, z licznymi atrakcjami, w tym aquaparkiem leżącym na wysokości 718 m n.p.m.
Idąc dalej, na trasie na górę Żar (761 m n.p.m.), cały czas szlakiem czerwonym prowadzącym grzbietem, mijamy po stronie jeleśniańskiej rezerwat „Szeroka” z reliktami buczyny karpackiej. Na górze Żar (na którą dotrzemy po upływie 2 godz. 45 min) można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Znajduje się tam: zbiornik wodny, część elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar), kawiarnia, miejsce startowe dla lotniarzy oraz górna stacja kolejki linowej przeniesionej z zakopiańskiej „Gubałówki”.
W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na Górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje tam szkoła szybowcowa i paralotniowa.

Z góry Żar rozciąga się wspaniały widok na jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie, z tamami w Tresnej i Porąbce, a także z ujęciem wody dla Śląska, Kotlinę Oświęcimską i jej okolice.

Łączny czas przejścia proponowanej trasy to około 10 godz.

Na trasie istnieje możliwość noclegu w trzech miejscach:
1. schronisku PTTK pod Groniem Jana Pawła II,
2. chatce studenckiej opodal Potrójnej,
3. ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Kocierz.

Tekst: Nadleśnictwo Andrychów


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij