Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Wycieczka po Nadleśnictwie Krynki
autor: sprezynka    

 

Przystanek 1: Silvarium

Dojazd z Białegostoku ok. 35 km, dojazd z Sokółki ok. 25 km, czas zwiedzania ok. 2 godz., zwiedzamy pieszo).

Co warto tu zobaczyć:
• galeria „Na Skraju Puszcz”,
• ścieżka „Ziołowa tryba” – ścieżka, wzdłuż której posadzono i opisano prawie sto ziół z obszaru Puszczy Knyszyńskiej, które wykorzystywane były w medycynie ludowej,
• szlak „Tropinka”,
• barć pszczela
• „Ptasia chata” – domek ze szklanymi budkami lęgowymi, gdzie obserwować można gniazdujące ptaki bez ingerencji w ich życie,
• poromierz słoneczny, zegar analematyczny i zegar równikowy,
• park megalitowy,
• „Ksyloteka”,
• kiosk multimedialny,
• rzeźby pszczół i plastrów miodu.

Przystanek 2: Szlak Ekumeniczny

Odległość z Silvarium ok. 15 km , dojazd samochodem lub rowerem, czas zwiedzania ok. 2 godz., zwiedzamy samochodem, rowerem lub pieszo.

Szlak ekumeniczno-historyczno-przyrodniczy, o długości 5 km, przebiega wokół zbiornika Ozierany. Szlak na tle odradzającej się przyrody przypomina historię tych terenów, przybliża ludzi i wydarzenia, tworzące zręby naszej małej ojczyzny. Biorąc za przewodnika nitkę trasy przyrodniczo-historycznego szlaku, spotykamy monumentalne, mniej lub bardziej alegoryczne postaci i symbole, które wzbogacone dwujęzycznymi tablicami opowiadają o przeszłości, bawią i uczą legendami – nigdy nie nudzą. Rzeźby na szlaku wykonane były przez Liceum Plastyczne w Supraślu.

Przystanek 3: Kruszyniany Meczet

Odległość od Szlaku Ekumenicznego – ok. 2 km, czas zwiedzania ok. 30 min

Na wschodnim obrzeżu Puszczy Knyszyńskiej w centralnym punkcie wsi Kruszyniany stoi drewniany meczet z XVIII w. Od ponad 300 lat służy polskim muzułmanom pochodzenia tatarskiego. Jego zielone ściany wtapiają się w tło otaczających drzew, jakby podkreślając znaczenie złotych półksiężyców zwieńczających trzy wieże. Wyczuwa się tu niepowtarzalny klimat polskiego Tatarstanu. Ważnym elementem tradycji islamskiej są święta muzułmańskie zwane bajramami, w czasie których odbywają się zjazdy tatarów z całego kraju.

Przystanek 4: Kruszyniany Mizar

Odległość od meczetu ok. 0,2 km, czas zwiedzania ok. 1 godz.

Nieopodal meczetu, wśród wiekowych przedziwnie poskręcanych drzew, otoczony kamiennym murem znajduje się cmentarz muzułmański – mizar. Zajmuje on szczyt górującego nad wioską wzgórza z kępą ponad 100-letnich sosen. W pobliżu wejścia przeważają nowe mogiły przypominające groby chrześcijańskie, ale w głębi znajdują się bezwładnie rozrzucone pośród sosnowych pni starsze nagrobki kamienne, różnych kształtów, z arabskimi inskrypcjami i wyrytym półksiężycem. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1704 r. Odczytywane z nagrobnych kamieni egzotyczne imiona: Fatima, Dżemila, Aladyn, Selim, Ali, Mustafa, przywodzą na myśl „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”.

Tekst: Nadleśnictwo Krynki


Obiekty do odwiedzenia

Ścieżka Dydaktyczna
SILVARIUM
» czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij