Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Szumny Zdrój
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: brodnicki
Nadleśnictwo Brodnica
Ścieżka edukacyjna "Szumny Zdrój"
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: brodnicki

» zobacz wszystkie

Rezerwat przyrody Szumny Zdrój im. Kazimierza Sulisławskiego
Nadleśnictwo Brodnica

Opis obiektu

Jego powierzchnia wynosi ponad 37ha, z czego 5,58 ha jest objęta ochroną ścisłą. Dominującym zespołem leśnym w rezerwacie jest grąd subkontynentalny (wysoki, typowy i niski). W piętrze górnym drzewostanu gatunkiem panującym jest sosna z domieszką dębu. Dolne piętro zajmuje przeważnie grab, miejscami z domieszką lipy, rzadziej buka i dębu. W warstwie krzewów dominuje leszczyna.

Największą osobliwością przyrodniczą jest część rezerwatu objęta ochroną ścisłą, z rzadko spotykaną urwistą ścianą osuwiska, z licznymi źródliskami spływającymi do pobliskiego jeziora Młyńskiego. Spośród roślin chronionych i rzadkich w rezerwacie występują czosnek niedźwiedzi, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty.

Rezerwat ten można podziwiać dzięki wyznaczonej w nim ścieżce przyrodniczo–leśnej, która wiedzie do najciekawszych fragmentów obiektu. Prowadzi przez drzewostany gospodarcze, na których można obserwować złożone prace przebudowy drzewostanów w celu uzyskania takiego kształtu lasu, który byłby najbardziej zbliżony do lasów właściwych tym siedliskom. Dalej ścieżka biegnie przez drzewostan dawniej poddany żywicowaniu, gdzie zobaczyć można skalę dawnego ubocznego użytkowania lasu. Scieżka zbliża się również do krawędzi jeziora Młyńskiego, gdzie podziwiać można urozmaiconą na skutek działania lodowca rzeźbę terenu z pagórkami i wzgórzami, poprzecinanymi źródliskami i głębokimi zagłębieniami wytopiskowymi, w których kąpieli zażywają zamieszkujące okoliczne lasy dziki. W tym miejscu bystry obserwator może dojrzeć ślady żerowania bobrów, które wycinają drzewa i krzewy w pobliżu jeziora, pozostawiając charakterystycznie zaostrzone pniaki.

Dalej ścieżka wiedzie do strumienia zasilanego przez liczne źródła, dochodząc do części ścisłej, na której możemy zobaczyć las pozostawiony bez reszty naturze. Tu zwłaszcza wiosną, apetyt pobudza rozchodzący się zapach czosnku niedźwiedziego, będącego pod częściową ochroną. Ta część rezerwatu nie jest jednak udostępniona dla odwiedzających. Mijając część ścisłą rezerwatu dochodzi się do tarasu widokowego, z którego zwłaszcza wiosną przed rozwinięciem się liści rozciąga się piękna panorama na część ścisłą rezerwatu. Pierwotny charakter tego miejsca podkreślają powalone przez naturalne procesy drzewa, zalegające wśród kamieni porośniętych mchami oraz mozaika licznych strumyków. Te strumienie, łącząc się w jeden bystro płynący potok, dały nazwę rezerwatowi Szumny Zdrój. Z tarasu widokowego wracamy do tzw. placu szkolnego, gdzie niegdyś dzieci z pobliskiego Górzna świętowały rozpoczęcie roku szkolnego. 

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

kujawsko-pomorskie

Powiat

brodnicki

Współrzędne

Dł. geogr. 19° 39´ 12˝

Sz. geogr. 53° 11´ 23˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij