Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
kojak2004
Brodnica
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
MPP 77k L. Górzno
województwo: kujawsko-pomorskie
MPP 78a L. Górzno
województwo: kujawsko-pomorskie
MPP 46i L. Borek
województwo: kujawsko-pomorskie

» zobacz wszystkie

Dąb Rzeczypospolitej
Nadleśnictwo Brodnica

Opis obiektu

Jest to drzewo liczące sobie ponad 4 wieki, o wysokości 35 metrów i obwodzie mierzonym na wysokości 1,3 metra – 640 cm. Pomnik ten zlokalizowany jest w obrębie Ruda, leśnictwie Borek w oddziale 22a.

Pomimo sędziwego wieku i ogromnej dziupli w części odziomkowej, jego stan zdrowotny należy ocenić jako bardzo dobry. Świadczy o tym pełne ulistnienie konarów oraz postępujące zarastanie dziupli, do której niegdyś można było wejść. Dziś drzewo skutecznie zawarło swoje wnętrze przed nieproszonymi gośćmi.

Drzewo to jest perłą zdobiącą urokliwy rezerwat przyrody Jar Brynicy. Jest to rezerwat leśny o powierzchni ponad 28 ha, utworzony w celu zachowania naturalnego charakteru doliny Rzeki Brynicy. Obszar ten obejmuje bardzo interesujący pod względem geomorfologicznym, przełomowy, ze stromymi zboczami jaru, odcinek Rzeki Brynicy, z zachowanymi naturalnymi fragmentami zbiorowisk leśnych: grądy subkontynentalne (typowe, niskie i zboczowe) oraz łęgi jesionowo–olszowe. W drzewostanach rezerwatu panującym gatunkiem górnego piętra jest okazała sosna pospolita w wieku 170-190 lat, a towarzyszą jej grab pospolity, dąb szypułkowy, olsza czarna i inne, natomiast w drugim piętrze gatunkiem dominującym jest grab pospolity z domieszką lipy drobnolistnej, olszy czarnej, dębu szypułkowego, brzozy i klonu pospolitego, liczące sobie około 100-120 lat. Na terenie rezerwatu występuje 12 gatunków roślin objętych ochroną ścisłą m.in. wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów i podkolan biały.

Dojazd

Do rezerwatu najlepiej dojechać rowerem bądź przyjść, trasą ścieżki rowerowej od miejscowości Gutowo lub Czarny Bryńsk. Drogi w leśnictwie są oznaczone tablicami kierunkowymi do Dębu Rzeczypospolitej. Do rezerwatu prowadzi udostępniona dla ruchu pieszego droga, prowadząca najpierw do pomnika przyrody i dalej do krawędzi skarpy jaru Rzeki Brynicy, skąd rozciąga się malowniczy widok, a z dna dobiega szum bystro płynącej Brynicy. 

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

kujawsko-pomorskie

Powiat

brodnicki

Współrzędne

Dł. geogr. 19° 44´ 22˝

Sz. geogr. 53° 12´ 53˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij