Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek
województwo: wielkopolskie, powiat: czarnkowsko-trzcianecki
Nadleśnictwo Krucz
Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek
województwo: wielkopolskie, powiat: czarnkowsko-trzcianecki
Nadleśnictwo Krucz
Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek
województwo: wielkopolskie, powiat: czarnkowsko-trzcianecki
Nadleśnictwo Krucz

» zobacz wszystkie

Zamek w Goraju

Opis obiektu

Neorenesansowy zamek w Goraju to dawna siedziba rodziny Hochbergów. Został zbudowany dla hrabiego Wilhelma Bolka von Hochberga w latach 1910-1911. Wzniesiono go na skarpie na lewym brzegu Noteci w Puszczy Noteckiej.

Budowla założona jest na planie litery „U” – ramionami skierowanymi w kierunku rzeki. Po obu stronach skrzydła frontowego wznoszą się dwie potężne baszty nakryte hełmami. Trzecia baszta znajduje się na końcu skrzydła wschodniego. Wzorcem dla zamku była warownia Varenholz w Westfalii.

Historia rodziny von Hochbergów

Von Hochbergowie mieszkali na zamku do II wojny światowej. Ród Hochbergów należy do najzamożniejszych i najstarszych rodów niemieckich. Jan Henryk XI von Hochberg, książę Pszczyny, hrabia Rzeszy i baron na Książu, piastujący godność Wielkiego Łowczego Rzeszy, kupił od P. Dzieduszyckiego z Wronek folwark Goraj, a w 1873 r. od Ignacego Goetzendorf-Grabowskiego nabył dobra w Kruczu.

Nabyte dobra odziedziczył w 1910 r. jego syn Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg. Młody hrabia początkowo zamieszkał w nieistniejącym już domu przy drodze do Sierakowa, później w wybudowanym przez siebie dworku myśliwskim w Zdrojach (obecnie Gniewomierz), a następnie przeniósł się do zamku w Goraju. Hrabia ożenił się z Anną Marią von Arnim. Mieli troje dzieci. Hrabia zmarł na atak serca w 1934 r., pochowany został obok zamku. Grób istnieje do dzisiaj, opiekę nad nim sprawują uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Po śmierci ojca głową rodziny został 20-letni syn, Jan Henryk Wilhelm.

Lata wojenne

Hochbergowie nie darzyli sympatią Hitlera, często okazywali, że sympatyzują z Polakami. W 1941 r. hrabia wyraził zgodę na ustawienie w lesie za Kruczem, na wzgórzu wśród wrzosowisk (Góra Św. Huberta) okazałego, dębowego krzyża, poświęconego św. Hubertowi, co było reakcją na zniszczenie wielu przydrożnych krzyży przez Niemców.

Grób Hrabiego Hochberga w Goraju
Grób Hrabiego Hochberga w Goraju
Hrabia pod koniec wojny został wcielony do armii niemieckiej. Zginął od kuli żandarma niemieckiego po sprzeczce z patrolem żandarmerii pod Obornikami. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Ludomach. W dniu wkroczenia Armii Czerwonej na te tereny rodzina Hochbergów ewakuowała się do Berlina.

W zespole pałacowym w Goraju utworzono po 1945 r. Technikum Leśne, a po wybudowaniu w 1968 r. nowego gmachu szkolnego w zabytkowym zamku mieści się internat uczniowski.

Tekst: Iwona Wolska
Nadleśnictwo Krucz

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

czarnkowsko-trzcianecki

Współrzędne

Dł. geogr. 16° 29´ 36˝

Sz. geogr. 52° 52´ 28˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij