Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
wm
spalding
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
województwo: wielkopolskie, powiat: pleszewski
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Opis obiektu

Nazywany przez leśników sanktuarium kultury i tradycji leśnych, jest jednocześnie żywym muzeum lasu. Ośrodek mieści się w zabytkowych obiektach dawnych posiadłości Czartoryskich i Działyńskich w Gołuchowie koło Kalisza.

Wspaniała magnacka rezydencja po II wojnie światowej przechodziła zmienne koleje losu. Idące w ruinę obiekty przejęły w 1974 roku Lasy Państwowe i po kilkuletnich zabiegach konserwatorskich zorganizowały w dawnej oficynie zamkowej ekspozycję dokumentującą dzieje leśnictwa w Polsce. Podziwiać tu można bogate kolekcje trofeów łowieckich, historyczne mundury leśników, dioramy prezentujące typy polskich lasów, ale przede wszystkim mnóstwo materialnych dowodów działalności leśników na niwie społecznej i kulturalnej.

Wśród eksponatów znaleźć można też zabytkowe „księgi drzewne”, będące prawdziwymi dziełami sztuki. W salach tradycji znajduje się bogata dokumentacja dotycząca udziału leśników w walkach o wolność kraju. W ośrodku mieści się również zasobna biblioteka leśna. W kolejnych wyremontowanych obiektach, owczarni i powozowni, znalazło pomieszczenia Muzeum Techniki Leśnej, które jest jedynym tego typu w Europie Środkowej. Można tu zapoznać się z mnogością zaginionych już leśnych zawodów i dowiedzieć się, kim byli
dziegciarze, terpentyniarze czy oryle. Zainteresowani znajdą również ciekawą ekspozycję na temat historii pozyskania drewna i hodowli lasu.

Koniecznie trzeba też odwiedzić pokazową zagrodę zwierząt, której atrakcją są żubry, ale żyją tu również koniki polskie, dziki i daniele. Mało kto wie, że właśnie gołuchowski Ośrodek Kultury Leśnej dysponuje bodaj jedyną w Polsce zabytkową niedźwiedziarnią.

W starej dworskiej oborze urządzono obiekt edukacyjny i komfortowy hotel, zdolny pomieścić całą wycieczkę autokarową. Chętnie odwiedzają to miejsce artyści, korzystający z ogólnodostępnego Domu Pracy Twórczej. W tej prawdziwej ostoi kultury leśnej odbywają się ważne uroczystości i imprezy kulturalne organizowane przez leśników, jak choćby cykliczne Przeglądy Twórczości Amatorskiej Leśników, plenery malarskie czy konkursy krasomówcze „Bajarze z leśnej polany”.

Na bogaty program mogą zwłaszcza liczyć wycieczki szkolne, gdyż dla nich w Gołuchowie prowadzone są specjalne zajęcia z edukacji przyrodniczoleśnej. Na zwiedzanie leśnych obiektów Gołuchowa najlepiej poświęcić dwa dni, gdyż sam spacer po wielkim, liczącym prawie 160 hektarów, parku-arboretum musi zająć kilka godzin.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

pleszewski

Współrzędne

Dł. geogr. 17° 55´ 54˝

Sz. geogr. 51° 51´ 2˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij