Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
omen1975
Gdynia
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach”
województwo: lubuskie, powiat: żarski
Nadleśnictwo Lubsko
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich
województwo: lubuskie, powiat: żarski
Nadleśnictwo Lubsko
Miejsce postoju przy Jeziorze Głębokie
województwo: lubuskie, powiat: żarski
Nadleśnictwo Lubsko

» zobacz wszystkie

Nadleśnictwo Lubsko: Park i pałac w Brodach

Opis obiektu

Pałac w Brodach – „perła Łużyc Dolnych” – istniał już za panowania tu rodu Biebersteinów (1380-1667), ale jako rezydencja wymieniony został w 1622 r. W 1680 r., a następnie w latach 1740-1749 był gruntownie przebudowany w stylu barokowym według projektu J.K. Knöffla. W roku 1758 został spalony i odbudowany w latach 1919-1920. Spalony ponownie w 1945 r. Obecnie odnowione są jedynie nawy boczne.

Pałac w Brodach
Park przylega do zabudowy Brodów od strony zachodniej, okalając Jezioro Brodzkie. Założono go w 1680 r. jako ogród renesansowy. W XVIII w. został przebudowany na ogród barokowy (francuski), od 1741 r. – w stylu saksońskiego rokoko. Na początku XIX w. ponownie został przebudowany na park swobodny romantyczny.

Pomiędzy pałacem a jeziorem znajduje się Mały Park – dawny ogród barokowy. W tej części parku znajdują się ruiny oranżerii oraz kamiennego pomnika – sarkofagu. Do jeziora przylega wyniesienie, na którym na początku XIX w. założono najmłodszą część parku – tzw. Zacisze Krystyny. Tu na najwyższym wzniesieniu powstała herbaciarnia, z której rozciągał się wspaniały widok na jezioro. Budowla popadła w ruinę przed ostatnia wojną. W parku rośnie wiele wspaniałych drzew, w tym gatunki obce, jak tulipanowiec amerykański.

Projektanci: Jan Jakub Mencke z Pfötren (1680-1714), Jan Krzysztof Knöffel (1741-1749), Klemenson – początek XIX w.

Dobra ziemskie Brody – Forst, do których należało założenie pałacowo-parkowe w Brodach, zostały założone przez nieznanych już dziś właścicieli. Była wśród nich m.in. rodzina rycerska von Ilburg. W 1740 r. od rodziny von Watzdorf brodzki majątek odkupił minister króla Augusta III Henryk von Brühl.
 
W najlepszych latach 1750-1755 wielka własność ziemska Brody – Forst obejmowała dwa miasta oraz 36 wsi wasalnych. Rozległe kompleksy leśne nadzorował prywatny nadleśniczy. Drzewostan „Wielkiego Lasu” stanowiła przede wszystkim sosna oraz 200 ha lasu liściastego. Na infrastrukturę składały się leśniczówki w Proszowie i Mariance, dom myśliwski w miejscowości Stern kołoTuplic, dom leśniczego w Gręzawie oraz trzy młyny wodne. Włości pozostawały we władaniu rodziny von Brühl aż do II Wojny Światowej.

W jednej z bocznych naw pałacu znajduje się restauracja i hotel.

Obecnie przez część parku przebiega leśna ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach”. Warto odwiedzić także Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (www.oepl.zielonagora.lasy.gov.pl) w pobliskich Jeziorach Wysokich.

Źródła:
1. Kotlewski P., Z historii Brodów i okolic, Brody-Obernhof (Lahn) 2009.
2. Hrabia Henryk von Brühl i majątek ziemski Forst-Brody, Brandenburskie Muzeum Włókiennicze w Forst, Forst (Lausitz) 2003.

Tekst: Ilona Mrowińska

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

lubuskie

Powiat

żarski

Współrzędne

Dł. geogr. 14° 46´ 55˝

Sz. geogr. 51° 47´ 2˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij