Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Zdrojowa Góra
województwo: wielkopolskie, powiat: pilski
Nadleśnictwo Zdrojowa Góra
Smok I
województwo: wielkopolskie, powiat: pilski
Nadleśnictwo Kaczory
Smok
województwo: wielkopolskie, powiat: pilski
Nadleśnictwo Kaczory

» zobacz wszystkie

Nadl. Zdrojowa Góra: Rezerwat krajobrazowy "Kuźnik"

Opis obiektu

Rezerwat krajobrazowy „Kuźnik” położony jest przy trasie krajowej nr 10 w kierunku Piła – Wałcz, w odległości ok. 5,8 km od centrum miasta. Rezerwat wziął swoją nazwę od działającej w jego pobliżu od początków XVII w. kuźnicy, eksploatującej rudę darniową zawierającą żelazo.

Teren rezerwatu znajduje się na obszarze długiej rynny glacjalnej, rozpoczynającej się na północ od Jeziora Łachotka, a kończącej się w południowo-zachodnich krańcach Piły. Kształtowanie się tej rynny miało miejsce podczas ostatniego zlodowacenia. Dzisiejszy rezerwat, o powierzchni 96 ha, obejmuje dwie małe rynny jeziorne – zachodnią z jeziorami Kuźniczek, Kuźnik Mały i Kuźnik Duży oraz wschodnią z Jeziorem Rudnickim.

Grzybienie na jez. Kuźnik Duży, fot. Anna Kałka
Grzybienie na jez. Kuźnik Duży, fot. Anna Kałka

„Kuźnik” ma długą tradycję ochrony przyrody. Już w 1926 r. władze niemieckie powołały tu rezerwat, z inspiracji Richarda Frasego – wybitnego badacza pilskiej przyrody, ówczesnego komisarza do spraw ochrony pomników przyrody Marchii Granicznej. Teren rezerwatu objął trzy małe jeziora (Kuźnik Duży, Kuźnik Mały i Kuźniczek) oraz Cygańską Górę – wzniesienie pomiędzy małymi jeziorami kuźnickimi a Jeziorem Rudnickim. Na tym niewielkim obszarze ochroną objęto niezwykłą mozaikę różnorodnych zbiorowisk roślinnych. Należą do nich ciepłolubne murawy na zboczach wylesionej wówczas Cygańskiej Góry, przywodzących na myśl ciepłolubną roślinność południowej Europy. Są tu też dąbrowy, bory sosnowe i olsy, a także fragmenty boru bagiennego z torfowiskami, które nawiązują z kolei do ekosystemów borealnych, charakterystycznych dla Europy północnej.

Jezioro Rudnickie, fot. Jarosław Szczepkowski
Jezioro Rudnickie, fot. Jarosław Szczepkowski

„Kuźnik” reaktywowano na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 31 października 1959 r., włączając do niego, poza terenami wcześniej już chronionymi, żyzne Jezioro Rudnickie z otaczającymi je podmokłymi olsami i łęgami, bory sosnowe na stokach wzniesień oraz liczne źródliska występujące wzdłuż brzegów jeziora. Celem ochrony rezerwatu jest: zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu bardzo zróżnicowanego pod względem siedliskowym wraz z otaczającą roślinnością, między innymi bażyną czarną i rzadkimi gatunkami zwierząt, oraz ze względu na nieprzeciętne walory krajobrazowe.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 349 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich znajdują się rośliny ginące i zagrożone wyginięciem w skali Wielkopolski, np. bażyna czarna, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna, żurawina błotna. W rezerwacie występuje wiele roślin objętych ochroną prawną, np. torfowce, widłak jałowcowaty, pływacz drobny i zwyczajny, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, przylaszczka pospolita.

Rosiczka okrągłolistna, fot. Henryk Stróżyna
Rosiczka okrągłolistna, fot. Henryk Stróżyna

W rezerwacie panują warunki odpowiednie dla bytowania licznych przedstawicieli fauny leśnej i wodnej. Wśród stwierdzonych tu wielu gatunków ptaków można spotkać m.in. zimorodka, remiza, dzięcioły, grzywacza, drozda śpiewaka i kwiczoła. Ssaki kopytne w „Kuźniku” reprezentowane są przez sarny, jelenie i dziki. Z drapieżników stwierdzono występowanie lisa, kuny leśnej i wydry. W pobliżu rezerwatu znajduje się także jedno z ważniejszych w regionie zimowisko nietoperzy (mopki, nocki duże, nocki rude).

Rezerwat można odwiedzić, poruszając się po wyznaczonych szlakach turystycznych.

Tekst: Nadleśnictwo Zdrojowa Góra

 

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

pilski

Współrzędne

Dł. geogr. 16° 44´ 18˝

Sz. geogr. 53° 9´ 3˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij