Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Miejsce postoju pojazdów
województwo: wielkopolskie, powiat: złotowski
Nadleśnictwo Lipka
Park Mały Buczek
województwo: wielkopolskie, powiat: złotowski
Nadleśnictwo Lipka
Miejsce postoju pojazdu
województwo: wielkopolskie, powiat: złotowski
Nadleśnictwo Lipka

» zobacz wszystkie

Nadl. Lipka: park w Buczku Małym

Opis obiektu

Około 3 km od miejscowości Lipka, w sąsiedztwie wsi Mały Buczek, znajduje się zabytkowy park podworski. Park, o łącznej powierzchni 7,6 ha, został założony w 1737 r. przez Adama Stanisława Goetzendorfa-Grabowskiego, biskupa Warmii, wokół zbudowanego przez niego dworu.

Inny członek rodu Goetzendorfów-Grabowskich ufundował w niedalekiej wsi Wielki Buczek szachulcowy kościół pw. Św. Trójcy. Świątynia powstała w latach 1729-1734. W bocznym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Hermana Hana „Koronacja Najświętszej Marii Panny” z połowy XVII w.

Aleja grabowa w parku Mały Buczek
Aleja grabowa w parku Mały Buczek

Z biegiem czasu dworek był rozbudowywany. Znajdowały się tam przepiękne komnaty, ozdobione malowidłami i figurkami. Po latach świetności majątek był systematycznie dzielony wśród innych członków rodziny, a następnie został wykupiony przez rodziną Kock.

Zawirowania dziejowe doprowadziły do przejęcia dworu wraz z parkiem przez Caritas Piła. W tym okresie powstał tam kościół i Katolicka Wyższa Szkoła. W roku 1937 obiekt przeszedł w ręce młodzieży hitlerowskiej.

W czasie wojny dworek wraz z parkiem uległ zniszczeniu, aż w 1945 r. podczas przechodzenia frontu rosyjskiego został spalony. Pozostałości zostały rozebrane i wywiezione do Warszawy. Po całym tamtym kompleksie pozostał tylko park, który zmieniał swój charakter.

Obecnie opiekę nad parkiem sprawuje Nadleśnictwo Lipka, które postawiło przy wejściu do parku tablicę informacyjną oraz zorganizowało parking. Do dzisiaj w parku znajdują się wspaniałe okazy drzew, sadzone w taki sposób, aby jesienią komponowały się kolorystycznie i dawały piękny efekt. Natknąć się można również na roślinność rzadkich odmian, np. kopytnika, kokoryczkę okółkową, naparstnicę purpurową.

Sprowadzone przez biskupa Grabowskiego okazy drzew są dzisiaj pomnikami przyrody. Jest ich 14 egzemplarzy: buki purpurowe, miedziane, jodły szlachetne, lipy drobnolistne i srebrzyste, świerki o nietypowym igliwiu i szyszkach, różno kwiatowe kasztany, platany.

Park Buczek Mały
Park Mały Buczek

Do parku od strony wsi Mały Buczek zaprasza aleja grabowa, będącą pomnikiem przyrody. W parku znajduje się polana z licznymi tablicami edukacyjnymi, scena oraz kolekcja rzeźb drewnianych.

Ciekawostką jest grodzisko, położone w odległości ok. 3 km od parku pomiędzy Małym a Wielkim Buczkiem. Wznosi się ono nad samą rzeką na wysuniętym cyplu, który ma kształt trójkąta nieomal równoramiennego. Powstanie grodziska datuje się na wczesne średniowiecze. Stronę północno-wschodnią i północno-zachodnią tworzą naturalne strome zbocza górskie. Cały ten dawny gród warowny był niegdyś otoczony wałem z kamieni i gliny, które na początku XX w. zostały stąd zabrane.

Obecnie pozostał tu tylko wał poprzeczny, oddzielający stronę południowo-wschodnią od całego grodziska . W jego środkowej części dostrzegamy wyłom. Przed wałem widoczne jest wgłębienie po trudno rozpoznawalnej fosie. Grodzisko jest dobrze zachowane. To malowniczo położone miejsce jest porośnięte w większości przez buki i dostępne praktycznie przez cały rok.

Tekst: Adam Otręba
Nadleśnictwo Lipka

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

złotowski

Współrzędne

Dł. geogr. 17° 16´ 15˝

Sz. geogr. 53° 28´ 8˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij