Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
Hellena
Miasteczko Krajeńskie
Inne miejsca w okolicy
Kręta
województwo: wielkopolskie, powiat: pilski
Nadleśnictwo Kaczory
Leśna ścieżka dydaktyczna "Staw Goszczanowski"
województwo: lubuskie, powiat: strzelecko-drezdenecki
Leśna ścieżka dydaktyczna "Staw Goszczanowski"
województwo: lubuskie, powiat: strzelecko-drezdenecki
Nadl. Kaczory: kolejka wąskotorowa

Opis obiektu

Kolejka wąskotorowa jest niewątpliwą, lecz nie do końca jeszcze odkrytą atrakcją turystyczną powiatu pilskiego, chyba w niczym nie ustępującą urokiem innym krajowym kolejom wąskotorowym. Podróż kolejką można połączyć z wycieczką po leśnej ścieżce dydaktycznej „Kręta” w leśnictwie Białośliwie Nadleśnictwa Kaczory.

Wąskotorówka. Fot. M. Lewandowski1.
Kolejka wąskotorowa w Białośliwie

Kolejka startuje ze stacji Białośliwie Wąskotorowa. Dojazd – najwygodniej pociągiem, linia kolejowa Piła – Wyrzysk, samochodem od strony Piły i Wyrzyska drogą krajową nr 10, zjeżdżamy z niej w kierunku Białośliwia w miejscowości Pobórka, kierując się na południe drogą nr 190, ok. 5 km. Stacja Białośliwie Wąskotorowa znajduje się przy stacji PKP.

Ciekawa historia powstania miejscowej kolejki sięga końca XIX w. W związku z wybudowaniem pod koniec XIX w. cukrowni w powiecie wyrzyskim pojawił się problem taniego transportu. I tak właściciele ziemscy: hrabia Czapski z Dębna, hrabia Komorowski z Nieżychowa oraz hrabia Limburg Stirum z Łobżenicy zlecili w roku 1880 projekt i budowę kolejki Wschodnioniemieckiemu Towarzystwu Kolejowemu z Królewca oraz Firmie Lenz & Co ze Szczecina.

Roboty budowlane rozpoczęto w 1893 r. od Białośliwia. 21 lutego 1895 r. otwarto pierwszy odcinek do Łobżenicy z odgałęzieniem do Wysokiej. 15 maja 1896 r. oddano kolejny odcinek z Łobżenicy do Witosławia. W kolejnych latach doprowadzono kolejkę do Nakła n. Notecią. Łączna sieć kolejki miała ok. 150 km. Jest to najdłuższa sieć kolejowa o rozstawie 600 mm w Europie (koleje o prześwicie mniejszym niż 1435 mm określa się mianem kolejek wąskotorowych, a tutejsza kolejka należy do najwęższych). W przewozach dominował ruch towarowy lub mieszany. Dopiero po II wojnie światowej, gdy zapotrzebowanie na przewozy pasażerskie kolejką było duże, oddzielono ruch osobowy. W latach 70. XX w. nastąpił rozwój motoryzacji i wtedy zaczęło się zmniejszać zapotrzebowanie na przewozy wąskotorówką. Kolejkę czekała stopniowa degradacja, aż do całkowitego zamknięcia w latach 90. ubiegłego wieku przez PKP.

Po zakończeniu działalności kolejki grono zapaleńców zrzeszonych w powołanym do życia w 2001 roku Towarzystwie „Wyrzyska Kolejka Powiatowa” przyczyniło się do uratowania przed fizyczną likwidacją jej zasobów i przekazania jej pod patronat samorządu powiatowego. Trasa kolejki prowadzi odtworzonym torowiskiem przez piękne lasy dębowo-grabowe, podziwiać też można pas lasu wilgotnego wzdłuż malowniczo meandrującej strugi Białośliwki. Na stacji Kocik-Młyn znajduje się wiata z miejscem na ognisko. Na stacji tej znajduje się przejście na dalszą część leśnej dydaktycznej ścieżki rowerowej „Kręta”, można też kontynuować wycieczkę kolejką do miejscowości Pobórka i Nieżychowo.

O każdej porze roku taka podróż to miłe przeżycie. Największych wrażeń można się chyba jednak spodziewać wiosną, gdy leśne drzewa dopiero zaczynają przywdziewać świeżą, intensywną zieleń, na dnie lasu ścielą się kobierce z wiosennych kwiatów, a jadąc dalej przez miejscowe „zagłębie sadownicze” w okolicach Białośliwia, Pobórki i Nieżychowa, można cieszyć oczy drzewami owocowymi stojącymi w kwiatach.

Kolejka znajduje się pod opieką Towarzystwa „Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu”. Przejazdy można zamawiać w towarzystwie pod numerem telefonu: 606 339 343.

Tekst: Małgorzata Plata
Nadleśnictwo Kaczory
Fot. M. Lewandowski

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

pilski

Współrzędne

Dł. geogr. 17° 7´ 31˝

Sz. geogr. 53° 6´ 15˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij