Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Anna
Koziegłowy
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Pole biwakowe Jeziorno
województwo: wielkopolskie, powiat: międzychodzki
Nadleśnictwo Sieraków
Bucharzewo
województwo: wielkopolskie
Nadleśnictwo Sieraków
Pole biwakowe Lesionki
województwo: wielkopolskie, powiat: międzychodzki
Nadleśnictwo Sieraków

» zobacz wszystkie

Kraina stu jezior

Opis obiektu

meandrująca Warta  - Puszcza Notecka

Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami, często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy także w Wielkopolsce – w Nadleśnictwie Sieraków, na skraju Puszczy Noteckiej, na Pojezierzu Sierakowskim. Mieszkańcy nazywają to miejsce „kraina stu jezior”, „turystyczną krainą”.

Tylko na samym terenie Nadleśnictwa jezior jest aż 25. Największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) a najgłębsze – Jezioro Śremskie (45 m), stanowiące jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza).

Jeziora to nie jedyny atut nadleśnictwa. Przez jego środkową część przepływa Warta. Meandrując malowniczą doliną dzieli polodowcowy krajobraz na pół. W północnej części rozciąga się suchy obszar zwartego kompleksu lasów sosnowych Puszczy Noteckiej z licznymi wzgórzami morenowymi i wydmami. Natomiast część południowa to porośnięty lasami liściastymi i mieszanymi teren pojezierza – bardziej urozmaicony, pagórkowaty, poprzeplatany rynnami jeziornymi, łąkami i polami. Wybierając się do puszczy, warto popracować nad kondycją, gdyż jest to największy w Polsce obszar wydm śródlądowych. Często przyjdzie nam się wspinać na 30-metrowe wzniesienia, z kulminacyjnym punktem aż do 98 m n.p.m. Przyjrzyjmy się bliżej terenom, które z lotu ptaka wyglądają jak zielony pofałdowany dywan rozciągający się aż po horyzont.

Z przyrodą za pan brat

Prawie cały obszar nadleśnictwa znajduje się w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony w 1991 r. celem ochrony krajobrazu polodowcowego. Różnorodność siedlisk i gatunków przejawia się w wielu formach ochrony przyrody. Te najciekawsze zostały objęte ochroną rezerwatową.

Obszar Natura 2000 - jez. Kubek

Przyrodniczą wędrówkę warto zacząć od Sierakowa. W kierunku północnym pokieruje nas żółty szlak. Urokliwa trasa prowadzi doliną Warty, by potem odbić w głąb puszczy, meandrując między jeziorami Mnich, Kłosowskim oraz Lichwińskim. Rezerwat Mszar nad Jeziorem Mnich to pierwszy z trzech rezerwatów położonych na tej malowniczej trasie. Chroni niezwykle ciekawy obszar torfowiskowy ze zbiorowiskami roślin bagiennych. Ciekawostką jest, że naliczono na tym małym obszarze 178 gatunków roślin, w tym aż 30 gatunków mchów!

Podążając równoległym szlakiem czarnym, zobaczymy jedno z najładniejszych jezior w puszczy – Jezioro Kłosowskie z rezerwatem „Czaple Wyspy”. By podziwiać przyrodę rezerwatu, należy koniecznie przed wyjściem z domu uzbroić się w lornetki. „Czaple Wyspy” to dwie wyspy porośnięte starym lasem sosnowo-bukowym o łącznej powierzchni 8 ha. Rezerwat powołano z myślą o zachowaniu obszaru gniazdowania chronionych gatunków ptaków. Spotkamy tu kanie czarną i rudą, kormorany, a jeśli dopisze nam szczęście, będziemy świadkami akrobatycznych lotów polującego rybołowa. Jeszcze nie tak dawno bytowała tu również kolonia czapli siwych, od których rezerwat przyjął nazwę. Na wyspach widywano również sokoła wędrownego.

Ornitologiczny raj

Nie tylko „Czaple Wyspy” są rajem dla miłośników ptaków. Tereny Nadleśnictwa Sieraków są pod tym względem wyjątkowe w skali całej Wielkopolski. W sierakowskich lasach bytuje największa w województwie wielkopolskim populacja kań, „króla wszystkich ptaków” – bielika, oraz największej sowy Europy – puchacza. Gatunki te zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska podlegają ścisłej ochronie, a miejsca ich gniazdowania objęto specjalnymi strefami ochronnymi. Wyznaczają je wokół gniazd leśnicy wspólnie z ornitologami, by zapewnić ptakom spokój podczas sezonu lęgowego i możliwość powrotu w to samo miejsce w kolejnych latach.

W strefach ochronnych zabronione jest pod karą grzywny, wykonywanie jakichkolwiek prac i przebywanie osób bez pisemnej zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Dotyczy to również fotografowania. Dlatego, wybierając się do lasu, pamiętajmy, by nie niepokoić ptaków i szybko oddalić się z miejsca ich gniazdowania. Na terenie Nadleśnictwa Sieraków ustanowione są obecnie 64 strefy ochronne, o łącznej powierzchni ponad 700 ha. W Wielkopolsce jest to nadleśnictwo o największej liczbie takich stref.

Historia puszczy

Mijając rezerwat Mszar warto podążyć brzegiem jeziora Mnich (szlakiem żółtym) aż do jego końca. Wówczas, dokładnie po drugiej stronie brzegu zaważymy wyróżniające się wielkością drzewa. To rezerwat leśny „Cegliniec” opowiada nam swoją historią:

W latach międzywojennych, 1922-1924, teren całej Puszczy Noteckiej został opanowany przez groźnego szkodnika drzew – strzygonię choinówkę. W stosunkowo krótkim czasie ten niewielki motyl zniszczył około 80 proc. lasów. Gradacji nie udało się powstrzymać. Puszcza opustoszała, a uszkodzone drzewa należało jak najszybciej z niej usunąć. Do 1930 r. Puszcza Notecka została prawie całkowicie wycięta. Obraz spustoszonego przez strzygonię obszaru o powierzchni około 70 tys. ha odcisnął swoje piętno w obecnym charakterze lasów. By szybko odbudować puszczę, posadzono na całym obszarze sosnę zwyczajną. Skutkiem było powstanie wielkiego kompleksu leśnego o bardzo ubogim składzie gatunkowym w podobnym wieku, tzw. monokultury. To pokolenie drzewostanów obserwujemy właśnie dzisiaj.

Jedyne ocalałe, po klęsce z lat 20., resztki pierwotnego lasu zostały objęte ochroną w właśnie w tym rezerwacie. Stojąc u brzegu jeziora Mnich i patrząc na 130-letnie drzewa, wsłuchajmy się w ich szum. To historia opowiadana przez ostatnich świadków dawnej puszczy.

Józef najgrubszy

W puszczy warto też zobaczyć Józefa – dąb szypułkowy, najgrubsze drzewo Puszczy Noteckiej. Imię swe zawdzięcza pamięci Józefa Chwirota, który przez kilkadziesiąt lat (1902-1998) był leśniczym na terenie, gdzie nasz bohater dorastał. Obwód opisywanego dęba mierzony na wysokości 130 cm wynosi aż 840 cm!

Józef pełni nadal iście królewską rolę. To właśnie od niego rozpoczyna się piesza ścieżka edukacyjna „Marianówka”. Z umieszczonych na niej tablic dowiemy się o funkcjach, które spełnia las, poznamy gatunki roślin i zwierząt żyjące w puszczy. Dowiemy się również, na czym polega praca leśnika.

Na weekend i urlop

Tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego nadają się zarówno do czynnego wypoczynku (szlaki piesze i rowerowe), jak relaksu nad jeziorami. Przez miasto, gminę Sieraków i tereny nadleśnictwa przebiega 12 pieszych szlaków turystycznych o łącznej długości 147,6 km. Dużo też jest szlaków rowerowych – mamy do wyboru sześć tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.

Liczne jeziora obfitują w ryby, zadowoleni będą także zbieracze grzybów i jagód. Można również zatrzymać się w ośrodkach wczasowych nad jeziorami Jaroszewskim, Lutomskim i Chrzypskim. Grzybiarzy z pewnością zainteresują miejsca postoju w lesie – nadleśnictwo dysponuje siedmioma parkingami leśnymi, na których możemy zostawić nasz środek lokomocji. Latem do dyspozycji turystów pozostają również cztery pola biwakowe, zlokalizowane nad jeziorami.

Puszcza Notecka (wieża widokowa L. Lichwin)

Krajobraz Puszczy Noteckiej możemy podziwiać z 32-metrowej wieży widokowej położonej na terenie leśnictwa Lichwin (Nadleśnictwo Sieraków). Wieża pełni również funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej. Taras widokowy dla turystów znajduje się około 27 m nad ziemią.

Rafał Śniegocki
RDLP w Poznaniu


Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

wielkopolskie

Powiat

międzychodzki

Współrzędne

Dł. geogr. 16° 4´ 47˝

Sz. geogr. 52° 39´ 3˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij