Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
oksytocyna3
Warszawa
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
maraga
Kęty
wojtekk
Warszawa
Inne miejsca w okolicy
Miejsce postoju pojazdów - leśnictwo Celestynów
województwo: mazowieckie, powiat: otwocki
Wiata konna
województwo: mazowieckie, powiat: otwocki
Nadleśnictwo Celestynów

» zobacz wszystkie

Goździkowe Bagno
Nadleśnictwo Celestynów

Opis obiektu

Goździkowe Bagno to niewielkie grzęzawisko położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Swą nazwę zawdzięcza miejscowości Gózd. 

Największą atrakcją Goździkowego Bagna jest drewniana kładka, która umożliwia przejście przez bagno suchą stopą. Dzięki temu turysta może zapoznać się z klimatem panującym na tego typu siedlisku. Ścieżka prowadząca przez bagno jest stałym elementem zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą oraz miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Ścieżka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Możemy tu spotkać owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną zwaną także pijanicą, żurawinę, bagno zwyczajne, wełniankę pochwowatą, wiele gatunków mchów. Zwiedzający ścieżkę na pewno zwróci też uwagę na pokrój oraz wielkość drzew rosnących na bagnie (sosna pospolita, brzoza omszona) i porówna je z wielkością drzew rosnących poza nim.

Goździkowe Bagno to także miejsce, gdzie spotkamy wiele gatunków zwierząt. Szczęśliwcy mogą wypatrzeć np. płazy: traszkę zwyczajną, kilka gatunków żab, gady: zaskrońca zwyczajnego, żmiję zygzakowatą (w przypadku tego gada należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ jest jadowity), ptaki: żurawia, kruka, ssaki: łosia (spotkania z nim są coraz częstsze w naszych lasach), dzika, jelenia.

Po zejściu z kładki możemy kontynuować wycieczkę, skręcając w lewo. Dojdziemy do grupy świerkowej, która jest ewenementem jeśli chodzi o Nadleśnictwo Celestynów (świerk rośnie tu poza granicą swojego występowania). Na najbardziej okazałym drzewie, oznaczonym literą „E” (drzewo ekologiczne), znajduje się najprawdziwsza barć, w której mieszkają dzikie pszczoły (należy zachować ostrożność przy podchodzeniu do barci).

Schodząc z drewnianej kładki, możemy wybrać trasę dłuższą. Skręcając w prawo dojdziemy do wydmy śródlądowej, obok której znajduje się tablica z informacjami czym tak naprawdę jest wydma, jak powstała oraz dlaczego ważne jest, aby rósł na niej las.
Wybierając pierwszy lub drugi wariant, dojdziemy do drogi prowadzącej do Centrum Edukacji Leśnej lub do trasy Celestynów – Kołbiel.

Goździkowe Bagno

Tekst i zdjęcia: Nadleśnictwo Celestynów

Dojazd

Pociągiem: Do ścieżki dojedziemy pociągiem relacji Warszawa Zachodnia – Pilawa lub Dęblin. Należy wysiąść na stacji Celestynów. Od budynku stacji kolejowej należy skierować się na zielony szlak. Odległość od stacji do ścieżki edukacyjnej to 2 km.

Samochodem: Z drogi nr 17 relacji Warszawa - Lublin należy skręcić tuż przed rondem w Kołbieli i po 3,6 km skręcić w lewo, potem przejechać 800 m drogą żwirową.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy

Recenzje

»przeglądaj recenzje

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

mazowieckie

Powiat

otwocki

Współrzędne

Dł. geogr. 21° 24´ 54˝

Sz. geogr. 52° 4´ 1˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij