Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
287jakubwojdecki
Jarocin
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
287jakubwojdecki
Jarocin
Inne miejsca w okolicy
Ścieżka edukacyjna "Starorzecze"
województwo: wielkopolskie, powiat: wrzesiński
Nadleśnictwo Jarocin
Infrastruktura edukacyjna - Instalacja edukacyjna "Rzeka"
województwo: wielkopolskie, powiat: wrzesiński
Nadleśnictwo Jarocin
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Centrum Zarządzania Łęgami
województwo: wielkopolskie, powiat: wrzesiński
Nadleśnictwo Jarocin

» zobacz wszystkie

Ścieżka edukacyjna "Stare Dęby"
Ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne, Nadleśnictwo Jarocin

Opis obiektu

                                                    "Stare Dęby"

Ścieżka edukacyjno-dydaktyczna „Stare Dęby”, zlokalizowana w leśnictwie Czeszewo o długości ok. 500 m (czas przejścia 0,5 h), gdzie atrakcją są trzy stare pomnikowe dęby, starorzecze „Mała Starucha” i kamień H. Sienkiewicza, upamiętniający jego pobyt w tych okolicach.


Opis szczegółowy, charakterystyka
:

Wycieczkę rozpoczynamy od „Kamienia Sienkiewicza”. Za kamieniem wchodzimy pod sklepienie drzew. Napotykamy powalony, leżący dębowy kolos i trzech jego braci będących pomnikami przyrody. Dalej ścieżka prowadzi nas nad starorzecze „Mała Starucha”. Podziwiamy roślinność wodną i szuwarową. Nietrudno spotkać łabędzie i dzikie kaczki. Płochliwą czaplę raczej trudno zaskoczyć –zawsze wypatrzy nas wcześniej. Idąc brzegiem starorzecza poznajemy różne gatunki drzew i krzewów po liściach, pędach i korowinie. Obok sędziwego wiązu lub topoli poznajemy ich dzieci (znacznie młodsze pokolenie) przypominające teraz wątłe krzaczki. Wilgotne lasy i zalane słońcem zarośla nadrzeczne to doskonałe miejsce do edukacji dendrologicznej (czyli nauki o drzewach). Wracając drogą leśną musimy wysoko podnieść głowę. Wśród młodego pokolenia jesionów, dębów i wiązów stoją dziadkowie, to blisko 200 –letnie dęby, które zostaną tu na zawsze (do ich naturalnego rozkładu). Niektóre będą żyły kolejne setki lat, inne zachorują i staną się pożywieniem dla larw kozioroga dobosza, jelonka rogacza czy pachnący dębowej, a czasem i rohatyńca –gatunków, których larwy żerują w umierających drzewach lub w próchnicy już drzew martwych.

     Wracamy na pole biwakowe, aby w cieniu „Dębów Wojewodów” przy kamieniu upamiętniającym powstanie Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego odpocząć przed dalszą drogą na pozostałe ścieżki edukacyjne.

 

Dojazd:
   
Dotrzecie do nas samochodem lub rowerami. Z trasy Nr 11 Poznań-Katowice: na wysokości miejscowości Krzykosy w kierunku Orzechowa 13 km do promu w Czeszewie. Dojazd z trasy A2 Poznań-Warszawa: we Wrześni w kierunku Miłosławia 7 km do promu w Czeszewie. W galerii mapki w powiększeniu. Dla gości miejsce parkingowe dla samochodów (na 10 szt).

 

Kontakt:

    Rezerwację pobytu należy zgłaszać: osobiście w siedzibie Nadleśnictwa w Jarocinie, ul. Kościuszki 43, tel. lub fax. pod nr 62 747 23 19, e-mail jarocin@poznan.lasy.gov.pl oraz w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie ul. Szkolna 29, tel. 61 438 31 21  email: oel.czeszewo@poznan.lasy.gov.pl.

Rezerwacja winna zawierać: nazwę szkoły, organizacji itp., datę i godziny pobytu, liczbę uczestników, osobę odpowiedzialną z podaniem tel. kontaktowego (w przypadku odwołania rezerwacji, należy zawiadomić Nadleśnictwo) w sposób podany powyżej.


Opis okolicy

Ścieżka prowadzi wzdłuż granic rezerwatu Czeszewski Las zataczając pętlę. Jest przeznaczona głównie dla grup które dysponują mniejszą ilością czasu zwiedzania.Otaczająca nas wokół przyroda i bujna roślinność z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy i do zobaczenia na trasie. Do ścieżki od strony Czeszewa dotrzesz przeprawiając się promem górno-linowym będącym własnością Nadleśnictwa Jarocin.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 

 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Tel. 61-438-31-21

http://www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl/turystyka-i-wypoczynek

oel.czeszewo@poznan.lasy.gov.pl

Adres

Gmina Miłosław l-ctwo Czeszewo Oddz. początek 178a

Województwo

wielkopolskie

Powiat

wrzesiński

Współrzędne

Dł. geogr. 17° 30´ 29˝

Sz. geogr. 52° 8´ 37˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Możliwość przyjazdu ze zwierzętami: tak
Numer obiektu: 2790
Wyposażenie
Śmietnik: Tak
Wyżywienie
Własne: tak
Inne możliwości wyżywienia: W okolicy znajdziecie Państwo liczne gospodarstwa agroturystyczne oferujące miejscowe specjały kuchni
Transport
Stacja PKS: 500-1000 m
Stacja PKP: Powyżej 3000 m
Rodzaj ścieżki
Ścieżka piesza: tak
Długość ścieżki (km): ok. 500 m
Czas przemarszu (h): ok. 30 min
Czas przejazdu (h): Brak możliwości
Najbliższa miejscowość: Czeszewo, Orzechowo, Miłosław, Września
Najbliższe jezioro: Starorzecza
Najbliższa rzeka: Warta
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij