Jesteś w: Strona główna » Pomysły na wypoczynek » Na jagody
Pomysły na wypoczynek
Bezpieczeństwo w turystyce leśnej

Bieganie

Birdwatching

Edukacja w lesie

Fotografowanie przyrody

Grzybobranie

Kajakarstwo

Lasy dla rowerzystów

Na jagody

Narciarstwo

Nordic walking

Orienteering

Survival

Trekking

Turystyka konna

Odpocznij w Leśniczówce
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Na jagody

Gdziekolwiek byśmy nie spędzali urlopu – nad morzem, jeziorem czy w górach, warto się wybrać na jagodobranie. Owoce borówki czernicy są źródłem cennych składników odżywczych, które mają  niezwykłe właściwości, na przykład polepszają widzenie w ciemności.


Kwiat borówki czernicy
Kwiat borówki czernicy,
fot. Antoni Kasprzak
Owoc borówki czernicy
Owoc borówki czernicy,
fot. Anna Pikus
W borze

Borówka czernica występuje w borach sosnowych i świerkowych. Najczęściej na obrzeżach lasu tworzy tzw. borówczyska. Ponieważ w Polsce największą powierzchnię lasów stanowią właśnie bory, borówka jest bardzo pospolita i można ja spotkać, spędzając urlop zarówno nad morzem, jak i w górach.

Borówka to krzewinka osiągająca 15-40 cm. Drobne zielone listki, które jesienią czerwienieją, zimą opadają. Pyszne granatowe owoce borówki, znane jako jagody, pojawiają się od lipca do końca września. Są jednym z najważniejszych i najpopularniejszych darów lasu.

Lek prawie na wszystko

Każdy, kto zbierał jagody, doskonale wie, że jagodobranie kończy się szorowaniem fioletowych od soku rąk. Ten silnie barwiący sok czyni z jagody roślinę nie tylko smaczną, ale i niezwykle zdrową, o walorach dietetycznych.

Wakacyjne łakocie – jagody i poziomki
Wakacyjne łakocie – jagody i poziomki, fot. Anna Pikus

Owoce borówki zawierają: cukry, witaminy, antocyjany (którym przypisuje się zasługę w poprawianiu wzroku ,m.in. widzenia w ciemności oraz działanie odkażające), karotenoidy (naturalne przeciwutleniacze), pektyny, garbniki (nadające jagodom właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy), glikozyd,wakcyninę i glikokiny (podobnie jak insulina, obniżają poziom cukru we krwi), związki mineralne. Takie bogactwo składników sprawiło, że borówki są ważnymi roślinami leczniczymi, używanymi chyba w przypadku wszystkich możliwych dolegliwości, jakie nas mogą dopaść podczas urlopu. Zwłaszcza na te żołądkowe. Jagody są także jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów i bardzo dobrze wpływają na pamięć.

Z perspektywy owada

Podczas wyprawy na jagodobranie warto rozejrzeć się wokoło. Spojrzeć na las z perspektywy ich najmniejszych mieszkańców – owadów. Oprócz żuków leśnych, pająków i motyli spotkamy mrówki. Nie należy się ich bać, wystarczy poszukać miejsca, gdzie ich nie ma. Nie rozdeptujmy owadów – wystarczy spokojnie je strzepać z ubrania.

Mrówki to bardzo ważni mieszkańcy lasu. Są drapieżnikami, które, by wykarmić larwy, zabijają drobne owady, w tym szkodniki leśne, i dlatego objęte są ochroną.

Jeśli będziemy odpowiednio cicho, może uda nam się zobaczyć tych większych mieszkańców lasu.

Borówczysko, fot. Antoni Kasprzak
Borówczysko, fot. Antoni Kasprzak

Pyszności

Jagody są nieocenionym składnikiem przepysznych sezonowych łakoci. Pierogi z jagodami, jagodzianki, a nawet same owoce z cukrem i ze śmietaną na zawsze będą nam się kojarzyć z wakacyjnym czasem.

Jednak pod żadnym pozorem nie należy jeść jagód prosto z krzaczka. Można się bowiem zarazić groźną chorobą – bąblowicą. Nie znaczy to, że w ogóle nie powinniśmy zbierać jagód. Po prostu trzeba bardzo dokładnie myć owoce przed ich zjedzeniem.

W Polsce spotkamy jeszcze dwa inne gatunki borówek – bagienna (występuje w borach bagiennych) i brusznica (zimozielona borówka o czerwonych owocach).Kilka zasad przykładnego jagodziarza:

  1. Jagody zbieraj zawsze ręcznie, nigdy za pomocą urządzeń wyczesujących owoce z krzewinek. Zabrania tego polskie prawo.
  2. Nie wyrywaj krzewinek i nie rozgarniaj ściółki.
  3. Owoce jedz dopiero po dokładnym umyciu, zdarza się bowiem, że na jagodach znajdują się jaja tasiemca bąblowca, wywołującego groźną chorobę – bąblowicę.
  4. Jagód nie zbieraj w rezerwatach ani w miejscach objętych stałym i okresowym zakazem wstępu.
  5. Nie wybieraj się na jagody ze swoim pupilem. Utrzymanie go na smyczy przez cały czas będzie bardzo trudne, puszczenie zaś wolno zagrażać może zwierzętom mieszkającym w lesie.
  6. Nie rozpalaj ognia w lesie. Nie śmieć.

 
Mapa 230

Warto zobaczyć

Leśne Kolejki Wąskotorowe w Puszczy Białowies...
Jeszcze 20–30 lat temu w niektórych okolicach kraju funkcjonowały leśne ko... »czytaj więcej
Bieszczadzka Kolejka Leśna
To jedna z wielu atrakcji Bieszczadów. Jej dzieje związane są z historią tutejsz... »czytaj więcej
Goździkowe Bagno
Goździkowe Bagno to niewielkie grzęzawisko położone niedaleko Centrum Edukacji L... »czytaj więcej
zobacz wszystkie
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij