Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Naukowcy odtworzą tura?
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Naukowcy odtworzą tura?

Czy po polskich polach i lasach znowu zaczną biegać tury? Naukowcy przekonują, że za kilkadziesiąt lat będzie to możliwe. 

O planach profesora Ryszarda Słomskiego, kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który pracuje nad odtworzeniem wymarłego gatunku, przypomina „Kurier Poranny”.  Pomysł odtworzenia zwierzęcia zrodził się mniej więcej sześć lat temu. Wówczas powstała Polska Fundacja Odtworzenia Tura, która skupia wielu wybitnych specjalistów z dziedziny genetyki, embriologii i biotechnologii. - Do badań zachęcił nas fakt, że udało się scharakteryzować DNA pobrane z zęba człowieka żyjącego 3 tys. lat temu, znajdującego się w kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - opowiada gazecie prof. Słomski. - Pomyśleliśmy więc, dlaczego nie spróbować z turem.

Najlepsze preparaty badaczom udało się uzyskać z zębów oraz rogów zwierzęcia. Przechowywany w sterylnych warunkach materiał został roztarty na pył i poddany badaniom. W ten sposób naukowcy ustalili kod genetyczny tura. Teraz intensywnie poszukują jego krewniaków. Pod uwagę biorą bydło domowe, stepowe, zebu, jaki, bizony, żubra, a nawet tury Hecka.

Tur, rycina z albumu "Życie zwierząt" Alfreda Brehma

- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy wiedzieli, jaki gatunek może pełnić rolę matki zastępczej, która będzie mogła urodzić klonowane zwierzę. Być może będzie to azjatycki gaur. Ale nie wykluczamy również, że tura urodzi zwykła krowa - mówi profesor Słomski. Zastrzega jednak, że wcześniej trzeba będzie pokonać jeszcze jedną trudność. Naukowcy muszą posiąść bowiem wiedzę, jak uformować chromosomy. Do niedawno sądzono, że nie da się utworzyć organizmu w laboratorium. Teraz nie ma już takich wątpliwości. Utworzenie chromosomów jest możliwe. To tylko kwestia czasu. 

Czy plany naukowców nie są jednak zwykłą fantazją? - Za kilkadziesiąt lat, pewnie uda się wyhodować tura. Ja w to wierzę. Powiem więcej, nie wchodziłbym w coś, co nie miałoby szansy - podkreśla profesor Słomski. I dodaje, że przy pomocy najnowocześniejszych technik już udało się przywrócić między innymi niemal wymarłą populację konika polskiego, który dawniej żył na terenie Polski. 

Turów w polskich lasach nikt nie widział od prawie 400 lat – przypomina „Kurier Poranny”.  Ale to w Polsce zachowały się te zwierzęta najdłużej. Jak wyglądały można określić tylko dzięki zachowanym opisom, rysunkom i ściennym malowidłom. Na tej podstawie można przypuszczać, że były to ogromne zwierzęta. Samce liczyły w kłębie około dwóch metrów, ważyły blisko tonę. Miały brunatnoczerwoną sierść z jasną pręgą na grzebiecie i kędzierzawą głowę. Krowy były mniejsze i to nawet o jedną czwartą. W ciągu roku rodziły jedno cielę. Zwierzęta żyły średnio 20-25 lat.

Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij