Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Święto bieszczadzkich żubrów
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Święto bieszczadzkich żubrów

święto bieszczadzkich żubrów
IV Dzień Żubra w Lutowiskach świętowano w tym roku 7 sierpnia. Atrakcją były zawody strzeleckie, zawody drwali, kiermasz wyrobów artystycznych i rękodzieła, konkursy dla publiczności i koncerty, ale przede wszystkim wiele akcentów edukacyjnych na temat żubrów i ochrony przyrody w Bieszczadach. Nawet pogoda, jak rzadko, była tego dnia łaskawa.

Od rana na strzelnicy Koła Łowieckiego „Gawra” rozgrywano: III Bieszczadzki Turniej Strzelecki, II Zawody o tytuł Bieszczadzkiego Króla Kurkowego i II Kulowy Poker Strzelecki z broni myśliwskiej. Dla chętnych zorganizowano zawody w strzelaniu z łuku i z wiatrówki.

Wokół obiektów sportowych w Lutowiskach rozłożyły się kramy bieszczadzkich artystów i rzemieślników. Można było nabyć tego dnia wiele pamiątek z motywem żubra. Edukacyjne stoisko przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie” oraz pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można było wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczej i zdobyć ciekawe nagrody.

Zawody drwaliZ kolei Stowarzyszenie Miłośników Żubrów propagowało wiedzę na temat swego sztandarowego zwierza, zachęcając jednocześnie do udziału w testach wiadomości o żubrze i quizach dla chętnych. Ozdobą stoisk edukacyjnych była wystawa zdjęć Tadeusza Budzińskiego „Żubr w Karpatach”. Urządzono też namiotową świetlicę środowiskową, w której dzieci mogły się wykazać talentem malarskim i rysowniczym – najczęściej oczywiście rysowały żubra. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs rozpoznawania tropów leśnych zwierząt. Można było też wziąć udział w warsztatach bibułkarskich i garncarskich, prowadzonych przez miejscowych plastyków, których motywem przewodnim był również żubr.

Zainteresowani mogli wysłuchać opowieści prof. Wandy Olech-Piaseckiej, która przybliżyła historię zmagań o uratowanie żubra w Polsce i Europie.

zawody drwali
Tradycją Dnia Żubra stała się coroczna rywalizacja bieszczadzkich drwali, którzy walczą o tytuł najlepszego w ścince drzew, przerzynce na dokładność, przerzynce złożonej kłód i okrzesywaniu ściętej kłody. Tym razem wystartowało 15 drwali reprezentujących zakłady usług leśnych ze wschodniej części Bieszczadów. W twardej walce o punkty zwyciężył Janusz Mazurek z Sokolików Górskich (Nadleśnictwo Stuposiany), który wyprzedził Bogusława Borzęckiego (Nadleśnictwo Lutowiska) i Andrzeja Prucnala (Nadleśnictwo Stuposiany). Zawody przygotowali leśnicy z nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany.

Dla odznaczających się specjalną siłą fizyczną uczestników imprezy przygotowano konkurs pod hasłem „Walka żubrów”, polegający na mocowaniu się na rękę. Na arenie stanęło ośmiu siłaczy, którzy zmagali się systemem pucharowym. Konkurencja ta dosłownie rozgrzała zawodników i widownię, a ostatecznym zwycięzcą został Maciej Pawlik.

Zajęcia dla dzieciTradycją tego święta jest honorowanie statuetkami „Bieszczadzkiego Żubra” osób zasłużonych dla ochrony przyrody w regionie. W tym roku Kapituła Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody przyznała ten tytuł prof. Wandzie Olech, szefowej Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, i Włodzimierzowi Podymie, wójtowi gminy Lutowiska, wcześniej wieloletniemu nadleśniczemu. Dotąd ten tytuł przyznano siedmiu osobom, w tym pięciu leśnikom. To nic dziwnego, gdyż to właśnie ludzie lasu mieli i wciąż mają największe zasługi w przywracaniu tego gatunku górom. O kolejnych działaniach w tym względzie rozmawiano podczas uroczystości.

– Rozpoczynamy w tym roku wdrażanie dużego projektu ochrony gatunkowej żubra i cieszę się, że nasz król karpackiej puszczy ma tylu sympatyków – powiedział patronujący imprezie Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – W przyszłym roku, na piąty Dzień Żubra, będziemy już mogli zaprezentować i uroczyście otworzyć pokazową zagrodę tych zwierząt w Nadleśnictwie Stuposiany.

zajecia dla dzieci
Imprezę odwiedziły setki turystów wypoczywających w górach; zapewne wiele dowiedzieli się tego dnia o bieszczadzkiej przyrodzie, poznali ludzi, którzy tu mieszkają i pracują. Wieczorem na uczestników czekały kolejne atrakcje: koncerty zespołów artystycznych, wśród których była znana kapela Trzciniczoki, zespół harcerski Wołosatki. Długo w noc trwała zabawa przy muzyce zespołu Wilcze Echa.

Organizatorami imprezy byli: gmina Lutowiska, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Stuposiany, Stowarzyszenie „BieS”, Koło Łowieckie „Gawra”, Fundacja im. Jerzego Janickiego. Patronat honorowy sprawowali: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij