Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Na urlop do lasu
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Na urlop do lasu

Lasy to nie tylko drzewa, grzyby, dzika zwierzyna i krajobrazy. To także atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić w czasie wakacyjnych wędrówek. Prezentujemy kilka z nich.

Zegar słoneczny w Krynkach
Zegar słoneczny w Krynkach
Silvarium w Nadleśnictwie Krynki

Propozycja dla mieszczuchów, którzy nie mają czasu i cierpliwości, by samodzielnie odkrywać skarby Puszczy Knyszyńskiej. Nazywany „leśnym Disneylandem” 15-hektarowy ogród poprzecinany wstążką urokliwego strumyka i pełen tajemniczych, drewnianych konstrukcji w nietypowy sposób prezentuje wszystko to, na co w leśnej przyrodzie warto zwrócić uwagę, m.in. lasotwórcze gatunki drzew, krzewy i kwiaty, a także zbiór ziół z północno-wschodniej Polski.

Można tu obejrzeć także unikalny na skalę europejską fenologiczny poromierz, czyli rodzaj zegara słonecznego wskazującego równocześnie godziny i pory roku. Jest też „Galeria na skraju puszcz”, gdzie zobaczyć można m.in. przekroje mrowiska i ula, a obok, w leśnej chacie ciekawie zaaranżowane minimuzeum historyczno-leśne.

W pobliżu jest także „bobrowa kładka”, z której oglądać można efekty inżynierii bobrów, oraz wieża widokowa służąca do podglądania żyjących na wolności żubrów i ptactwa.

Jak tam trafić? Siedziba Nadleśnictwa Krynki znajduje się 46 km na wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią. Najłatwiej dojechać tam drogą numer 676 przez Supraśl (1 godzina jazdy).

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie
Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie
Perła Lasów Państwowych. Jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa ze wspaniałym 156-hektarowym arboretum. Dzieciaki mogą tu poznać dawne maszyny leśne, nauczyć się rozpoznawać gatunki drzew i zrozumieć, jak powstaje las. Dla dorosłych są ekspozycje prezentujące historię i współczesność polskiego leśnictwa oraz kulturotwórczą rolę lasu. Ciekawostką muzeum jest unikatowy zbiór tzw. ksiąg drzewnych, czyli XIX-wiecznych pudełek wykonanych z różnych gatunków drewna. Na osobnej wystawie prezentowane są ginące leśne gatunki zwierząt i roślin z „Polskiej Czerwonej Księgi”.

Na terenie ośrodka znajduje się również neorenesansowy zamek – dawna siedziba rodu Działyńskich, obecnie oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, a 15 minut spacerkiem od zamku pokazowa zagroda zwierząt z żubrami, danielami, dzikami i konikami polskimi.

Jak tam trafić? Gołuchów znajduje się 18 km na zachód od Kalisza. Dojazd drogą krajową numer 12 w kierunku Poznania (20 minut jazdy).

Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”
zubry_mini
Żubry z ośrodka w Jankowicach
koło Pszczyny
Historia pszczyńskiej hodowli żubra rozpoczyna się w 1865 r., kiedy to książę Jan Henryk XI Hochberg sprowadził z Białowieży cztery żubry. Obecnie w lasach miejscowego nadleśnictwa żyje, w warunkach zbliżonych do naturalnych, 35 sztuk tych zwierząt. Od dwóch lat turyści mogą podglądać żubry w pokazowej zagrodzie utworzonego przez Lasy Państwowe Ośrodka „Pszczyńskie Żubry” w Jankowicach koło Pszczyny. Król polskich lasów jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki – można oglądać go ze ścieżki biegnącej wokół zagrody. Przy ścieżce ustawione są tablice informujące o historii pszczyńskich żubrów i ich zwyczajach.

Jak tam trafić? Ośrodek „Pszczyńskie Żubry” znajduje się na terenie Nadleśnictwa Kobiór, ok. 35 km na południe od Katowic. Trzeba jechać drogą krajową nr 1 przez Tychy do Pszczyny, tam skręcić w lewo w kierunku Bierunia i jechać jeszcze 3 km do Jankowic.

Kamienne kręgi w Nadleśnictwie Bobolice
Kamienne kręgi w Nadleśnictwie Bobolice
Kamienne kręgi
w Nadleśnictwie Bobolice
Tajemnicze miejsce kultowe skandynawskiego plemienia Gotów z przełomu I i II w. n.e. Kilkanaście kręgów utworzonych z postawionych na sztorc głazów lub kuliste mozaiki z kamieni ułożonych na płask robią spore wrażenie. Naukowcy twierdzą, że Gotowie odbywali tu wiece plemienne i chowali swoich zmarłych.

Miejsce to podobno emanuje niezwykłą energią, pozytywnie oddziałującą na organizm. Przewodniki i radiesteci ostrzegają jednak, że zbyt długie i niekontrolowane korzystanie z tej energii może być nawet szkodliwe. Nie bez znaczenia jest kolejność „ładowania”, czyli ścieżka, którą wędrujemy. Strażnik na parkingu pilnuje, żeby turyści poruszali się zgodnie z kierunkiem wyznaczanym przez strzałki.

Jak tam trafić? Kamienne kręgi znajdują się w okolicach miejscowości Grzybnica, ok.15 km na południe od Koszalina. Trzeba jechać drogą krajową numer 11 i za przystankiem PKS Grzybniczka skręcić w lewo w szutrową drogę w las (jest kierunkowskaz). Przez las jedzie się jeszcze ok. 2 km.

Leśny Bank Genów Kostrzyca
Leśny Bank Genów Kostrzyca
Leśny Bank Genów Kostrzyca
Współczesna Arka Noego. Gromadzi się tu nasiona 29 gatunków lasotwórczych drzew i roślin z całej Polski. Przechowywane w sterylnych warunkach w niskiej temperaturze, mogą spokojnie przetrwać każdą katastrofę ekologiczną, a później posłużyć do odbudowy zniszczonego ekosystemu leśnego. Zasoby Banku posłużyły m.in. do odnowienia lasów w Górach Izerskich, niemal doszczętnie zniszczonych przez kwaśne deszcze. Obecnie z zasobów Banku korzystają nadleśnictwa beskidzkie, gdzie masowo wymierają świerki.

Siedziba Banku otoczona jest pięknym ogrodem botanicznym, może być też bazą do pieszych wycieczek po okolicznych górach (z okien Banku rozpościera się przepiękny widok na Śnieżkę). Na miejscu można przenocować za przystępną cenę.

Jak tam trafić? Leśny Bank Genów znajduje się w miejscowości Miłków, ok. 8 km na południe od Jeleniej Góry. Trzeba jechać drogą powiatową nr 2741 D w kierunku Karpacza.

Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij