Jesteś w: Strona główna » Pomysły na wypoczynek » Bezpieczeństwo w turystyce leśnej
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Pomysły na wypoczynek
Bezpieczeństwo w turystyce leśnej

Bieganie

Birdwatching

Edukacja w lesie

Fotografowanie przyrody

Grzybobranie

Kajakarstwo

Lasy dla rowerzystów

Na jagody

Narciarstwo

Nordic walking

Orienteering

Survival

Trekking

Turystyka konna

Odpocznij w Leśniczówce
Mapa 242

Bezpieczeństwo w turystyce

Bezpieczeństwo to dziś obok zdrowia wartość najwyższa. Dlatego organizatorzy
leśnej turystyki dbają, by spełnić współczesne standardy bezpieczeństwa wypoczywających. Praktyczny wymiar bezpieczeństwa naszych gości to choćby pewność, że ich samochód jest zaparkowany na podwórku lub parkingu,
za zamykaną na noc bramą i pod opieką psa myśliwskiego. Leśnicy zdają sobie sprawę, jak ważna to rzecz dla mieszkańców miasta.

Każdy z naszych ośrodków ma dogodny dojazd, oddalone zaś od głównych dróg mają dostęp do lądowiska śmigłowca sanitarnego. Dysponujemy szybką łącznością ze służbami ratowniczymi. Policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe wzywa się dziś praktycznie wszędzie, wybierając numer 112, jednak każdy z wypoczywających musi mieć świadomość, że bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych.

 Karkonosze

Idąc do lasu, trzeba pamiętać, że łatwo w nim pobłądzić. Dobrze jest zatem mieć „wklepany” do telefonu komórkowego numer gospodarza obiektu, w którym wypoczywamy. Nad jeziorami należy mieć pod ręką numer do najbliższej placówki WOPR, pamiętając, że w rekordowym 1994 roku utonęło w Polsce 1430 osób. Trzeba też mieć świadomość, że w wypadku zdarzeń na wodzie pomoc musi być natychmiastowa, bo akcja podjęta po kilku minutach zazwyczaj jest skazanana niepowodzenie.

Z leśnych zagrożeń trzeba mieć w pamięci kleszcze i komary, które mogą być nosicielami chorób. Jeśli już kleszcz wbije nam się w skórę, to trzeba za wszelką cenę starać się wyciągnąć go w całości. W razie niepowodzenia należy udać się do lekarza. Dlatego idąc do lasu, wkładajmy nakrycie głowy, najlepiej kapelusz, wciągnijmy długie spodnie, chroniące jednocześnie nasze nogi przed zadrapaniami. Przychodząc z lasu, sprawdźmy dokładnie, czy nie przenieśliśmy kleszcza pod skórą.

Nałożenie wysokich butów z kolei pozwala nam zapomnieć o niebezpieczeństwie spotkania ze żmiją, które w słoneczne dni jest zupełnie realne. W razie ukąszenia pamiętajmy, by nie wysysać i nie rozcinać rany, ale jak najszybciej zgłosić się do lekarza. I jeszcze jedno – rozwaga i zdrowy rozsądek muszą zwyciężyć z często irracjonalnym strachem przed żmiją czy kleszczami. Na terenach górskich należy zwracać uwagę na zasady zachowania się w górach. Warto więc w miejscu noclegu sięgnąć po „książkę wyjść w góry” i wpisać swe nazwisko, numer telefonu komórkowego, przewidywaną trasę przejścia i spodziewany termin powrotu. Taki wpis uratował już niejedno życie, gdyż pomaga goprowcom w ewentualnych działaniach poszukiwawczych i ratowniczych.

Numery alarmowe GOPR w całych polskich górach są jednakowe: stacjonarny 985 oraz komórkowy 601 100 300. Na wezwanie pomocy pod tymi numerami zgłasza się dyżurny ratownik miejscowej grupy GOPR. Wiele z punktów ratunkowych mieści się w leśniczówkach, kilkudziesięciu bowiem leśników ochotniczo udziela się w tej ratowniczej formacji.

Tekst: E. Marszałek
Fot.: P. Fabijański

Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij