Jesteś w: Strona główna » Pomysły na wypoczynek » Orienteering
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Pomysły na wypoczynek
Bezpieczeństwo w turystyce leśnej

Bieganie

Birdwatching

Edukacja w lesie

Fotografowanie przyrody

Grzybobranie

Kajakarstwo

Lasy dla rowerzystów

Na jagody

Narciarstwo

Nordic walking

Orienteering

Survival

Trekking

Turystyka konna

Odpocznij w Leśniczówce
Mapa 242

Orienteering

To grupa dyscyplin którą łączy element poszukiwania szczegółów terenu (punktów kontrolnych) zaznaczonych na mapie. Najbardziej popularną formą orienteeringu jest bieg na orientację. Oprócz tego znane są formy turystycznych imprez na orientację, orienteering narciarski, rowerowy, z kijkami, a po specjalnym przygotowaniu tras również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Orienteering łączy w sobie wszystkie zalety wynikające z wysiłku fizycznego z radością charakterystyczną dla odkrywców.  Jako sport zaliczany jest do grupy dyscyplin półekstremalnych. Bieg na orientację bywa nazywany sprytnym bieganiem. Aby osiągać dobre wyniki wytrzymałość biegowa musi iść w parze z umiejętnością wykorzystania w czasie biegu informacji zapisanej na mapie, a w szczególności z wyborem optymalnej trasy prowadzącej do kolejnych punktów kontrolnych. Jakkolwiek zawody na orientację bywają rozgrywane w parkach, skansenach a nawet miastach, to najbardziej atrakcyjnym terenem do uprawiania orienteeringu jest las. Orienteering jest znakomitą formą rekreacji indywidualnej i grupowej np. rodzinnej.

Lasy Państwowe odpowiadając na społeczne zapotrzebowanie w 2012 roku zadeklarowały gotowość udostępniania lasu dla uprawiania orienteeringu na specjalnie przygotowanych w tym celu powierzchniach.   Koncepcja na bazie której mogą być tworzone konkretne projekty nosi nazwę „Zielony Punkt Kontrolny”. Aby projekt mógł spełniać minimalne wymogi Koncepcji niezbędne jest sporządzenie mapy wybranego terenu, zaprojektowanie lokalizacji stałych punktów kontrolnych i ich rozmieszczenie w terenie oraz udostępnienie map z propozycjami tras.

Fot. FedOrientamento

Zakłada się, że projekty będą wykorzystywane głównie przez turystów, młodzież szkolną w ramach zajęć lekcyjnych, członków klubów sportowych głównie w formie powierzchni treningowych oraz przez harcerzy. 

Powierzchnie „Zielonego Punktu Kontrolnego” mogą znaleźć się w szczególności w ofercie nadleśnictw tworzących Leśne Kompleksy Promocyjne. Również strefy wokół miast, kompleksy leśne w pobliżu szkół czy leżące nieopodal obiektów turystycznych, nadają się do tworzenia powierzchni ze stałymi punktami kontrolnymi. 

Na początku maja 2012 roku w bazie „Zielony Punkt Kontrolny” zarejestrowano 13 projektów: Nadleśnictwo Krynki projekt „BieGaj” (4 mapy),   Nadleśnictwo Bytów projekt „Rozwój i upowszechnianie orientacji sportowej w rejonie Bytowa” (1 mapa), Powiat Wieruszów we współpracy z Nadleśnictwem Przedborów projekt „Powiat wieruszowski z mapą i kompasem” (7 map), Nadleśnictwo Olsztynek projekt „Uroczysko Kołatek 2 – Obszar edukacji topograficzno – przyrodniczej”.

Zrealizowane projekty, spełniające kryteria „Zielonego Punktu Kontrolnego” są rejestrowane w internetowej bazie projektów prowadzonej przez Fundację na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.

Włodzimierz Protasiewicz


Wykaz Zielonych Punktów Kontrolnych


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij