Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

To już pewne: para bielików gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Kutno, których życie od 18 kwietnia możemy podglądać na stronie Lasów Państwowych i komentować w serwisie Facebook, doczekała się potomstwa!

Wykluły się dwa pisklęta: pierwsze przyszło na świat 27 albo 28 kwietnia, drugie prawdopodobnie 1 maja. Bieliki składają jaja w odstępie 3-4 dni, stąd drobna różnica w czasie narodzin małych. Internauci pierwsi zaobserwowali zmianę w zachowaniu ptasich rodziców: bieliki wpatrywały się w gniazdo i pochylały się nad nim, zaczęły znosić pożywienie, rozpościerały skrzydła, jak gdyby chciały ochronić małe przed palącym słońcem. W kolejnych dniach wielu „podglądaczom” udało się uchwycić obraz wychylających się z gniazda główek piskląt i momenty karmienia. Jak dotąd nie sposób jeszcze ocenić płci małych bielików.

Narodzinom potomstwa Orła i Reszki (bo takie imiona dla pary bielików wybrali w głosowaniu internauci) towarzyszyły nie lada emocje. 21 kwietnia gwałtowna burza uszkodziła komputer, z którego nadawana jest transmisja, i łącze internetowe. Na szczęście szybko udało się przywrócić obraz. Podczas burzy kamera, umieszczona na wysokości 30 m nad ziemią w koronie starej sosny, 3,5 m od gniazda, przesunęła się nieco i zmieniła kadr, lecz gniazdo wciąż jest doskonale widoczne. Z kolei w nocy z 23 na 24 kwietnia samica nie wróciła do gniazda na noc i jaja pozostały bez opieki. Pojawiły się obawy, że z powodu ich wychłodzenia lęg się nie uda. – To była dla nas ciężka noc – opowiada Marek Matecki z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, koordynator projektu Bieliki online. – Z zapartym tchem śledziliśmy sytuację w gnieździe. O piątej rano dostaliśmy od jednego z naszych fanów zrzut ekranu z powracającym do gniazda bielikiem i od razu wrzuciliśmy go na nasz profil na Facebooku. Tysiące osób w sieci cieszyło się z tego powrotu razem z nami.


Na szczęście chwilowe pozostawienie gniazda nie zniweczyło lęgu. – Tak naprawdę niewiele wiemy o nocnym życiu bielików – komentuje Dariusz Anderwald, wiceprezes Komitetu Ochrony Orłów. – Dopiero dzięki tej pionierskiej transmisji online możemy lepiej poznać ich zwyczaje w okresie lęgowym – dodaje.

Teraz przed parą bielików-rodziców stoi nie mniej trudne niż udany lęg zadanie: około trzech miesięcy karmienia i wychowywania potomstwa, nauki latania, przygotowania do opuszczenia gniazda i samodzielnego życia. Dla podglądających ptasią rodzinę miłośników przyrody oznacza to jeszcze większe emocje.

Orzeł i Reszka w ciągu dwóch tygodni od udostępnienia podglądu gniazda stały się prawdziwymi „celebrytami” polskiego Internetu. Za dnia obraz z kamery śledzi na raz nawet do 2 tysięcy osób. Profil na Facebooku poświęcony temu projektowi ma już 12,5 tys. fanów, a na bieżąco komentuje go, "lubi" i udostępnia na swoich kontach ponad 6,5 tys. z nich. – To wspaniałe, że tak wiele osób udało się nam zainteresować życiem tych pięknych ptaków szponiastych. Wierzymy, że łatwiej jest nam wszystkim chronić to, co znamy, co wzbudza w nas dobre uczucia – mówi Marek Matecki.

Transmisja online z gniazda bielików w Nadleśnictwie Kutno to wspólne przedsięwzięcie edukacyjne Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – jedno z nielicznych tego rodzaju w skali Europy i świata. W styczniu leśnicy i ornitolodzy zainstalowali kamerę na drzewie gniazdowym bielików na terenie Nadleśnictwa Kutno. W marcu okazało się, że zostało ono zasiedlone i samica wysiaduje jaja. 18 kwietnia ruszyła transmisja na żywo na stronie Lasów Państwowych i powstał profil bielików na Facebooku.

Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły – ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Według szacunków Komitetu Ochrony Orłów mamy dziś w kraju 1000-1400 par bielików. Spotkać je można niemal wszędzie poza regionami górskimi, najczęściej na Pomorzu Zachodnim i Mazurach. Szybko też wzrasta ich liczba w centralnej Polsce, gdzie kiedyś nie występowały w ogóle.


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij