Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Big Brother u bielików
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Big Brother u bielików

Na stronie internetowej Lasów Państwowych można na żywo podglądać parę bielików, gniazdującą na terenie Nadleśnictwa Kutno. Jeszcze w kwietniu wyklują im się młode. 

Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły – ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Według szacunków Komitetu Ochrony Orłów mamy dziś w kraju 1000-1400 par bielików. Spotkać je można niemal wszędzie poza regionami górskimi, najczęściej na Pomorzu Zachodnim i Mazurach. Szybko też wzrasta ich liczba w centralnej Polsce, gdzie kiedyś nie występowały w ogóle. – Dzięki podglądowi gniazda w Nadleśnictwie Kutno możemy się przekonać o tym na własne oczy. To, że bielików przybywa w takich regionach jak łódzki, świadczy o coraz lepszym stanie naszych lasów i środowiska nawet w mocno zurbanizowanym i uprzemysłowionym otoczeniu – wskazuje Adam Wasiak. 


Uważa się, że właśnie bielik (Haliaeetus albicilla) widnieje w godle Polski, choć często błędnie jest nazywany orłem (należy do odrębnej podrodziny wśród jastrzębiowatych – orłanów). Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bielików Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce. 
W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy wytypowali trzy stałe miejsca gniazdowania bielików w województwach warmińsko-mazurskim i łódzkim. Kilka tygodni później w każdej z lokalizacji w koronach drzew na wysokości 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się bez zakłócania spokoju bielików i za zgodą właściwych regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. – Wszystkie prace wykonaliśmy, zanim ptaki rozpoczęły odbudowę gniazd, a później rozród. Nie mieliśmy pewności, czy akurat w wybranych przez nas gniazdach bieliki przystąpią do lęgu – wyjaśnia Dariusz Anderwald, wiceprezes Komitetu Ochrony Orłów.

W marcu okazało się, że wszystkie trzy miejsca zostały zasiedlone. Do transmisji on-line wybrano kamerę umieszczoną na terenie Nadleśnictwa Kutno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi), która zapewnia najlepszy podgląd – jest zamontowana 3,5 m od gniazda, na tej samej 120-letniej sośnie. – To było wyzwanie od strony technicznej. Oprócz znalezienia odpowiedniego łącza internetowego największym problemem było przesłanie obrazu z kamery do leśniczówki, gdzie umieściliśmy sprzęt odpowiedzialny za rejestrowanie i kompresowanie obrazu wysyłanego do internetu. Niezbędne okazało się ułożenie światłowodu w lesie – tylko tak można było przesłać obraz bez strat i zakłóceń – mówi Marek Matecki z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, koordynator projektu.
bielik c korkosz
Fot. Cezary Korkosz

Pierwsze gniazdo pary bielików w miejscu, które od dziś można podglądać na stronie internetowej Lasów Państwowych, powstało w 2002 r., ale po kilku latach spadło na ziemię. Ptaki szybko wybudowały nowe na wierzchołku tego samego drzewa i co roku je powiększają. Obecnie ma ono około 2,5 m średnicy i 2 m wysokości, a waży nawet 500 kg. W marcu samica złożyła dwa jaja, które są teraz wysiadywane przez oboje rodziców (okres ten trwa 38-42 dni). Bieliki są ptakami monogamicznymi, które po połączeniu się w pary zmieniają partnera tylko w razie jego śmierci. W wypadku interesującej nas pary tak się właśnie stało jesienią 2007 r., gdy poprzednia samica została śmiertelnie postrzelona śrutem przez nieustalonego sprawcę. Doleciała jeszcze ze schwytanym w stawie karpiem w pobliże lasu z gniazdem i padła na polu na oczach rolnika.  W kolejnym sezonie bielik znalazł nową partnerkę i od tego czasu co roku mają młode.


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij