Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadleśnictwo Brodnica - Na Bindugę
autor: sersa    

 

Ciekawą ścieżkę turystyczną proponujemy zwiedzającym na terenie Leśnictwa Długi Most. Z drogi krajowej między Brodnicą a Lidzbarkiem, w miejscowości Grążawy, naprzeciwko miejscowej szkoły, należy skręcić w lewo. Po przejechaniu ok. 2,5 km, zaraz za przejazdem kolejowym, znajduje się miejsce postoju pojazdów z wiatą turystyczną, będące zarazem początkiem trasy turystycznej ,,Na Bindugę’’.

W tym miejscu należy zaparkować samochód i dalej pieszo bądź rowerem podążyć szlakiem leśnym, nieudostępnionym dla ruchu pojazdów. Trasa biegnie początkowo po drodze pożarowej nr. ,,25’’ i ,,26’’, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z bieżącymi pracami w lasach gospodarczych. Można zaobserwować tu las w różnym stadium rozwoju oraz prowadzoną przebudowę drzewostanów, mającą na celu wyhodowanie lasów zróżnicowanych gatunkowo, dostosowanych do siedlisk leśnych i miejscowego mikroklimatu.

Przy dawnej osadzie leśnej, nazywanej przez miejscowych ,,Maderą’’, skręcamy w lewo w drogę biegnącą po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, wzdłuż zbiorników wodnych nazywanych ,,Kislager’’. Jak nazwa wskazuje, zbiorniki te powstały po dawnym wyrobisku, gdzie na końcu XIX wieku wydobywano kruszywo.W wodach kislagrów swoją ostoję znalazły bobry, zwierzęta objęte ochroną częściową. Ich ślady żerowania widoczne są w postaci pozostawionych po ściętych drzewach i krzewach, charakterystycznie zaostrzonych pniakach.

Idąc dalej docieramy do spiętrzenia na strumieniu odprowadzającego nadmiar wody z ,,Kislagrów’’ do rzeki Drwęcy. W miejscu tym obserwować możemy olesy – lasy charakteryzujące się największym uwilgotnieniem. Minąwszy strumień, za ok. 100 metrów, skręcamy ścieżką w lewo przez starodrzew sosnowy, będący w trakcie przebudowy. Docieramy do skraju lasu, gdzie rozciąga się malownicza panorama doliny Drwęcy.

Kres naszej trasy to miejsce szczególnie interesujące, bo składające się z dawnej bindugi, wczesnośredniowiecznego grodziska oraz miejsca, w którym rzeka Brynica wpada do Drwęcy. Binduga jest to miejsce, z którego w latach powojennych spławiano drewno rzeką Drwęcą do tartaków w Brodnicy, Golubiu Dobrzyniu i Toruniu. Przy pracach tych zatrudnieni byli flisacy, którzy wiązali drewno w tratwy i spławiali je, unikając kosztownego transportu. Tutaj również między X a XIII wiekiem naszej ery znajdowało się grodzisko, w którym zamieszkiwała miejscowa ludność. Prace wykopaliskowe prowadzone w 2003 roku potwierdziły, że grodzisko to składało się z tzw. podgrodzia od strony południowej oraz grodziska od Północy. Grodzisko wczesnośredniowieczne zajmuje wyodrębniony cypel o powierzchni ponad 2 ha, położony u zbiegu Brynicy i Drwęcy. Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko–pomorskiego. Miejsce jest warte obejrzenia ze względów historycznych, a także z uwagi na piękny widok na dolinę Drwęcy u jej zbiegu z Brynicą. Można też obserwować bytujące tu licznie ptactwo wodne. Obszary te objęte są formą ochrony przyrody Natura 2000: ochrony gatunków – Bagienna Dolina Drwęcy oraz ochrony siedlisk – Dolina Drwęcy.

Z bindugi wracamy tą samą trasą do miejsca postoju. Trasa ścieżki liczy sobie razem ok. 4 km.


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij