Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadl. Bydgoszcz: Ku przecięciu
autor: Anka_Pikus    

 

Wycieczka rowerowa wiodąca lasami zarządzanymi przez Nadleśnictwo Bydgoszcz. Początek trasy to południowa granica Bydgoszczy przy zjeździe do portu lotniczego. Na ślimaku wiodącym z i do portu szukamy kierunkowskazu do leśnictwa Bielice. Kierujemy się w stronę południową i mijając budynek leśniczówki. docieramy do parkingu leśnego i baru „Pod kogutem”. W tym miejscu kończy się szutrowa nawierzchnia i zaczyna droga leśna, którą musimy zagłębić się w las na odległość około jednego kilometra.

Po przejechaniu tego odcinka dojeżdżamy do pomnika ku pamięci pomordowanych w 1939 r. przez hitlerowców 51 Polaków. Po przejechaniu około 2 km osiągniemy pierwszy punkt wycieczki. By ruszyć dalej, musimy się cofnąć tą samą drogą, przejechać nad drogą ekspresową i dotrzeć w pobliże portu lotniczego. Naprzeciw wjazdu do portu jest droga leśna, na którą wjazd zagrodzony jest szlabanem. Zakaz wjazdu dotyczy pojazdów mechanicznych, natomiast piesi i rowerzyści mogą swobodnie korzystać z uroków podbydgoskich lasów.

Wjeżdżamy na specjalnie dla rowerzystów utworzoną drogę przez las. Nawierzchnia jest utwardzona. Ruszamy, najpierw w kierunku zachodnim, następnie, po dotarciu do drogi wyłożonej trelinką, południowym, w kierunku miejscowości Brzoza. Po przejechaniu ponad 9 km wśród sosnowych lasów docieramy do Brzozy, przez którą musimy przejechać i kierować się na Łabiszyn.

Za granicami Brzozy, po lewej stronie szosy widoczne jest wzniesienie, a na nim cmentarz. Przed tymże cmentarzem musimy skręcić w lewo i jechać drogą wiodąca przez łąki. Na końcu tej drogi widoczne jest zalesione niewielkie wzgórze. To kolejny punkt wycieczki, rezerwat „Dziki Ostrów”, chroniący zespół dąbrowy świetlistej z rzadkimi gatunkami roślin w runie. Po terenie rezerwatu można poruszać się wyznaczonymi drogami. Gdy już odpoczniemy w cieniu dębów, możemy ruszyć w dalszą drogę. Wracamy do szosy na Łabiszyn, którą jedziemy przez 2,8 km i skręcamy w lewo w leśną drogę i jedziemy około 600 m. W tym miejscu znajduje się przecięcie 18 południka i 59 równoleżnika. By to sprawdzić, najlepiej mieć przy sobie odbiornik GPS.

Przyda się on również, by dotrzeć do ostatniego punktu trasy, kamiennego kręgu zlokalizowanego w lesie w odległości kilkudziesięciu metrów w lewo od miejsca przecięcia. Koordynaty kręgu to: 53o0’4,13” N, 17o59’59,84”. Choć wygląda na wiekowy, krąg ten nie jest dziełem naszych praprzodków, lecz pamiątką po czasach wojennych. Niemniej rozłożone równomiernie wokół oczka z wodą kamienie robią wrażenie, a spacerując pośród nich odczuwa się emocje związane z przebywaniem w tajemniczym miejscu.

Tutaj kończy się nasza trasa. Do Bydgoszczy można powrócić tą samą drogą lub przemieszczać się cały czas drogami asfaltowymi. Wariantu tego jednak nie polecamy, gdyż nasilenie ruchu kołowego jest bardzo duże i w związku z tym przyjemność z jazdy niewielka.

Całość trasy to około 20 km w jedną stronę, w większości drogami leśnymi utwardzonymi, pozbawionymi stromych podjazdów.


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij