Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadleśnictwo Lipka: rowerem przez las i nie tylko
autor: Adam_Zabrocki    

 

Jazdę rozpoczynamy w miejscowości Lędyczek. Po kilku zjazdach i podjazdach docieramy do stóp malowniczego wzgórza, będącego we wczesnym średniowieczu warownym grodziskiem. Jest to punkt wypadowy na lokalną ścieżkę Nadleśnictwa Lipka.

Można stamtąd zrobić wypad na 6-kilometrową pętlę o sporym stopniu trudności, tylko dla doświadczonych rowerzystów. Następnym przystankiem na trasie jest Góra Zamkowa – Schlokzberg ( 168,1 m n.p.m.). Prowadzą na nią drewniane schody, można tam usiąść i podziwiać widoki. U podnóża góry przygotowane jest miejsce postoju, można rozpalić ognisko. Jest także zadaszenie na wypadek deszczu. W miejscowości Kiełpin znajduje się chałupa, postawiona w XVIII w.

Po krótkim postoju ruszamy dalej. Dojeżdżamy do drogi Radawnica – Łąkie, kierując się na Gogolin, gdzie można wypocząć nad niewielkim, malowniczym, a zarazem bardzo głębokim (25 m) jeziorem tego terenu.

Dalej ścieżka wiedzie przez pola. Wzdłuż łanów zbóż docieramy do drogi asfaltowej Złotów –Łąkie. Dalsza trasa prowadzi przez lasy Nadleśnictwa Lipka (leśnictwo Potulice i Lipka) przez piękne drzewostany bukowe. Przy leśnictwie Lipka znajduje się miejsce postoju, gdzie warto się zatrzymać, są ławki i stół. To kolejne miejsce wypadowe, z którego można się udać w kierunku Laskowa, gdzie można podziwiać szachulcowy styl domostw. Co ciekawe, na 17 budynków wybudowanych tą metodą 14 wygląda identycznie. Trzy, różniące się, przed wojną służyły jako domy mieszkalne, w pozostałych trzymany był inwentarz i płody rolne. Mury domostw mają grubość przekraczając 80 cm. Taka izolacja pozwalała utrzymywać ciepło we wnętrzu, zapewniała też dobrą wentylację. Zabudowania w Laskowie zostały wpisane do rejestru zabytków.
W sąsiedniej wsi Scholastykowo można podziwiać piękny pałacyk wybudowany w latach 1914-1918 przez ówczesnego właściciela ziemskiego Karola Bekmana. Wokół niego rozciąga się park w stylu francuskim. Jadąc dalej za Laskowem, możemy dojechać do rozległego jaru w pięknym bukowym lesie.

Z miejsca postoju przy leśniczówce Lipka można również poruszać się drogą publiczną brukową wybudowaną w okresie przedwojennym, a następnie asfaltową, skąd docieramy do miejscowości Lipka.

W Debrznie – wsi oddalonej od Lipki o około 5 km, warto zobaczyć kamienną kaplicę z początku XX w., która spełnia swą funkcję do dziś. Kiedyś w tej miejscowości znajdowały się bogate nekropolie – niemiecka i żydowska. Dziś niewiele po nich pozostało. Wieś Debrzno została założona w 1618 r. Miejscowość ta uchodziła za najbogatszą w całej okolicy. O zamożności mieszkańców w przeszłości świadczyły między innymi fabryka betonu, olejarnia, gorzelnia funkcjonujące w okresie międzywojennym.

Tuż za Lipką ponownie kierujemy się w las, do leśnictwa Białobłocie. Droga prowadzi lasami i polami. Docieramy do miejscowości Batorowo, którego ozdobą jest piękny szachulcowy kościół w Batorowie. Jest on jednym z cenniejszych zabytków na terenie gminy, wybudowanym w 1786 r. Szachulcowy kościółek wyróżnia się hełmem na wieży w barokowym stylu, z ołtarzem i amboną w stylu rokoko. Obok kościoła znajduje się dzwonnica drewniana (XVIII w).

Po przejechaniu przez Czyżkowo kończy się zupełnie płaski teren i mamy do pokonania kilka niewinnych podjazdów i zjazdów. Docieramy polami do Buczka Wielkiego, niewielkiej wsi położonej na pofałdowanym terenie z pięknym kościołem z tzw. pruskiego muru. Postawiony na wzgórzu malowniczy kościół szachulcowy w Wielkim Buczku, typowy dla tego terenu, został wzniesiony w latach 1729-1734 przez Adama Stanisława Grabowskiego. W świątyni znajduje się obraz Koronacja Najświętszej Marii Panny namalowany w połowie XVII w. Dodatkową atrakcją jest drewniana dzwonnica, która stoi w Wielkim Buczku nieprzerwanie od 1739 r. Dzwon, który znajduje się w jej wnętrzu, został odlany w roku 1625.

Tutaj odpoczywamy, nabieramy sił, by podążać dalej w stronę Werska do sąsiedniego Nadleśnictwa Złotów.

Trasę można przejechać w ciągu 3-4 godz., nie uwzględniając odpoczynku i zwiedzania.

Tekst: Adam Otręba
Nadleśnictwo Lipka


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij