Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadleśnictwo Kaczory: piesza ekotrasa „Nad Miasteczkiem”
autor: Adam_Zabrocki    

 

Ekotrasa „Nad Miasteczkiem” wytyczona została przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim, pod kierunkiem nauczycieli i z pomocą leśników. Wiedzie ona przez piękne lasy leśnictwa Brzostowo, znajdujące się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Noteci”.

Długość ekotrasy „Nad Miasteczkiem” wynosi 10 km. Odległość tę można pokonać w czasie 3-4 godzin, pieszo.

Punkt startowy znajduje się w miejscowości Brzostowo. Dojazd samochodem z Wyrzyska krajową dziesiątką do Grabówna – odcinek 19 km, w Grabównie skręcić w lewo na Miasteczko Krajeńskie, po 1,6 km na skrzyżowaniu w prawo. Od strony Piły „dziesiątką” do Grabówna (odległość 12 km), od Grabówna jak poprzednio. Drogą gruntową należy dojechać do leśniczówki Brzostowo (po prawej stronie drogi), minąć ją i dalej już na piechotę kierować się drogą w lewo do lasu. Droga prowadzi pod górę, wdrapujemy się na zbocze moreny. Kierunek poruszania się i przystanki oznaczone są niebieskimi znakami.

Wędrując ekotrasą „Dla pieszych” napotkamy pięć przystanków:

1. Pamiątkowy kamień. W tym miejscu znajdowała się siedziba leśnictwa Brzostowo, dziś po dawnej leśnej osadzie zostały stare drzewa owocowe. Tam, gdzie stały zabudowania leśniczówki, leśnicy ustawili pamiątkowy kamień. Upamiętnia on bohaterskie czyny leśników: Kazimierza Krzyżańskiego i Alberta Semraua, którzy w okresie okupacji pomagali osobom ściganym przez hitlerowców.

2. Dawne wodociągi. Miasteczko Krajeńskie wraz z pobliskimi wsiami zaopatrywane były grawitacyjnie w wodę pitną z bijących tu licznie źródlisk. Zachowała się stara niemiecka dokumentacja ujęć wody z 1928 r., a w lesie resztki starych instalacji wodociągowych. Największe z eksploatowanych źródeł nosiło nazwę Źródło Zdrowia. Dawne wodociągi nie są już używane i niszczeją, ale woda ze źródeł nadal wypełnia koryta licznych cieków wodnych. Przy takich strumieniach napotkamy ciekawe rośliny: pasożytnicze bezzieleniowe łuskiewniki różowe, wątrobowce. W wodzie wnikliwy obserwator znajdzie umykające kiełże, domki larw chruścików czy maleńkie małże groszkówki.

3. Pozostałości cmentarza żydowskiego (kirkutu). Płyty nagrobne (tzw. macewy) na tym niewielkim cmentarzu położonym na wzniesieniu moreny w lesie zniszczały i zostały zdewastowane z biegiem lat. Ciągle jeszcze jednak są dobrze widoczne wśród leśnej roślinności, przypominając o dawnych mieszkańcach okolicznych miejscowości.

4. Zgniłe Jezioro. Zarastające małe jezioro wytopiskowe położone na północnym zboczu moreny czołowej. Sukcesja uwidacznia się we wschodniej części porośniętej już olsem. Zachodnia część to użytek ekologiczny powołany dla ochrony cennych zbiorowisk wodno-błotnych. Dzięki przemyślanym działaniom przywracane jest odpowiednie uwodnienie terenu, które pogorszono w wyniku prowadzonych w przeszłości prac melioracyjnych. Można tu obserwować ciekawe ptaki (gnieździ się żuraw, gągoł i brodziec samotny) i owady. Zobaczymy też ciekawe gatunki roślin wodnych, a wiosna to pora, gdy całe zgniłe jezioro śpiewa, nie tylko głosami ptaków, ale i płazów, np. żaby moczarowej i ropuchy szarej, które odbywają tu gody. Gody odbywa tu też nasza największa traszka – traszka grzebieniasta.

Ze Zgniłym Jeziorem wiąże się miejscowa legenda. Głosi ona, że dawno temu w miejscu jeziora stał kościół , który zapadł się w otchłań, gdy rozstąpiła się pod nim ziemia. Dziurę w ziemi zakryła woda i bagno, ale do dziś nocni wędrowcy, którzy zbłądzą w okolice jeziora, słyszą dobywający się z topieli dźwięk dzwonów.

5. Jezioro Linki. Jest to femeryczne jezioro rynnowe. Bywa, że stan wód w jeziorze jest bardzo wysoki, bywają też lata zupełnej suszy. I tu spotkać można ptaki wodne, w tym gnieżdżące się w dziuplach gagoły, liczne płazy: ropuchy szare, rzekotki drzewne grzebiuszki, jaszczurkę zwinkę i padalca, owady i ciekawe gatunki roślin wodnych.

Zatoczywszy pętlę, ścieżka zaprowadzi nas z powrotem na drogę w Brzostowie, nieco za punktem startowym.

Tekst: Małgorzata Plata
Nadleśnictwo Kaczory


Obiekty do odwiedzenia

Ścieżka Dydaktyczna
Dębowa Góra
» czytaj więcej
Miejsce na Ognisko
Smok
» czytaj więcej
Obiekt Edukacji Ekologicznej
Ośrodek Edukacji Leśnej
Budynek ośrodka wyposażony jest w salę wykładową dla 40 osób, sprzęt audiowizualny, pomoce naukowe i ksiegozbiór. Przylega do niego ogrodzony teren z bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci i młodzieży ... » czytaj więcej
Ścieżka Dydaktyczna
Smok I
» czytaj więcej
Ścieżka Dydaktyczna
Kręta
» czytaj więcej


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij