Jesteś w: Strona główna » Mój Profil » Zaplanowane wycieczki » Wycieczka
Mapa 242
Nadl. Człopa: Wycieczka trasą spacerową „Raczyk”
autor: Anka_Pikus    

 

Trasa ta jest przeznaczona do nordic walking – spaceru z kijkami. Ma długość 8,1 km i rozpoczyna się w Człopie, przy boisku do koszykówki na Osiedlu Leśnym. Czas potrzebny na odbycie pieszej wędrówki to około 2,5 godz. Trasa przebiega przez urokliwe tereny leśne Nadleśnictwa Człopa, dostarczając świeżego powietrza oraz wielu atrakcji wszystkim, którzy pragną aktywnie tu wypocząć.

Pierwszy kilometr trasy prowadzi skrajem zbocza pradoliny rzeki Cieszynki. Po drodze turyści mijają wieżę przeciwpożarową, która służy do obserwacji lasu w czasie szczególnego zagrożenia pożarowego. Dalej trasa wiedzie wzdłuż sztucznie utworzonego jeziora Młyński Staw. Idąc dalej, dojdziemy do punktu widokowego, skąd po krótkim odpoczynku ruszymy w dalszą trasę.
Ścieżka prowadzi leśną drogą pośród sosnowego lasu do linii energetycznej, przy której otwiera się widok na leśniczówkę Raczyk. Po przejściu około 150 m skręcimy w leśną ścieżkę, prowadzącą do mostka „Na rozstaju dróg”.

Tu wybór dalszej trasy zależy od turysty. Wariant pierwszy to powrót drogą gruntową do odległej o 1,3 km Człopy. Wariant drugi to krótsza wersja ścieżki, prowadząca na wprost brzegiem łąki – odległość do Człopy wynosi 3 km. Trzecia możliwość to najdłuższy wariant wycieczki – 5,6 km.

Wybierając ostatni wariant, idziemy w kierunku Jaglic. Po około 300 m skręcamy w lewo i mijamy z prawej strony tajemniczy pagórek zwany „Burzową górką”. Niezwykle często uderzają w to miejsce pioruny. Jeśli zachowamy ciszę, za pagórkiem pod kopułą liściastych drzew możemy podpatrzeć baraszkującego dzika… Dalej dojdziemy do punktu widokowego nad brzegiem rozległych torfowisk, leżących po obu stronach rzeki Cieszynki. Można tu obserwować liczne gatunki ptaków, lornetka okaże się zatem niezbędna.

Podczas dalszej wędrówki spotykamy liczne ślady bytowania bobrów. Skręcając w kierunku zachodnim, ścieżka doprowadzi nas do drogi biegnącej nad niewielkim, ale urokliwym jeziorem Przytyk. Stąd dalej podążamy drogą na północ w kierunku Człopy. Po przejściu około kilometra wracamy do mostka. Ponownie można zdecydować, czy wracamy drogą do Człopy, czy idziemy w dalszą trasę o długości około 3 km. Prowadzi ona nad łąkami do rozłożystego dębu, gdzie odbija w prawo i dochodzi do uprawy leśnej – wówczas skręcamy w lewo. W odległości około 80 m znajduje się punkt widokowy na położone wśród łąk jezioro Przytyk Mały. Idąc dalej drogą wśród grzybowego lasu, dochodzimy do skarpy nad jeziorem Trzebiń.

Ścieżka wiedzie tu po dość stromym zboczu w dół nad brzegiem jeziora, gdzie rośnie okazały buk – niemy świadek wielu miłosnych wyznań. Jeśli będzie miejsce, można tu spocząć na „ławeczce dla zakochanych”. Wędrując na północ jaworowo-bukowym tunelem, obchodzimy niewielką zatoczkę i dochodzimy do dzikiej plaży, skąd roztacza się rozległa panorama na jezioro Trzebiń. Skręcając w prawo, dojdziemy do ścieżki, która zaprowadzi nas do punktu, z którego rozpoczynaliśmy leśną wędrówkę.

Tekst: Nadleśnictwo Człopa


Obiekty do odwiedzeniaPodziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij