Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Niesulów
województwo: łódzkie, powiat: radomszczański
Nadleśnictwo Gidle
Ośrodek Szkoleniowy Operatorów Maszyn Leśnych
województwo: łódzkie, powiat: radomszczański
Nadleśnictwo Gidle
sala edukacyja
województwo: łódzkie, powiat: radomszczański
Nadleśnictwo Gidle

» zobacz wszystkie

Gidle: Bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Opis obiektu

Na terenie Nadleśnictwa Gidle w miejscowości Gidle (około 13 km na południe od Radomska i około 33 km na północny wschód od Częstochowy) znajduje się bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się tu cudowna figurka Matki Bożej Gidelskiej, do której zmierza co roku wielu pielgrzymów, aby prosić ją o wstawiennictwo. Ludzie już od czterech wieków podążają do tej małej, bo zaledwie 9-centymetrowej, niepozornej i szarej Pani, aby prosić ją o łaski.

Legenda

Cudowna figura Matki Boskiej została wyorana w 1516 r. przez rolnika Jana Czeczeka, który pracował na swoim polu na północ od Gidli. Potraktował on figurę jako skarb materialny i schował do skrzyni pod chustami i sukniami w swojej chałupie. Matka Boska, nie chcąc być w ukryciu, cudowną mocą wydostawała się na wierzch ubrań, jaśniejąc przy tym wielkim blaskiem. Jednak chłop nie zrozumiał znaków, jakie mu dawała, i niebawem on i cała jego rodzina stracili wzrok. Wówczas zaczęła im pomagać pewna pobożna kobieta, która zauważyła cudowną figurę i pospieszyła przekazać tę informację proboszczowi gidelskiemu. Ten po przybyciu do chałupy Jana Czeczeka kazał obmyć figurę wodą, a następnie tą samą wodą obmyć rodzinie oczy. Dzięki temu chłop i jego rodzina odzyskali wzrok.

Figurka została przeniesiona do kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny. Jednak nie chciała tam zostać i po pewnym czasie sama w cudowny sposób przeniosła się w miejsce, gdzie została wyorana, dając do zrozumienia, że tam chce przebywać. Nie od razu udało się wybudować kościół, który byłby godny tak wielkiej Pani, dlatego też pobożni mieszkańcy umieścili maleńką figurkę w specjalnie wydrążonym pniu drzewa.

Pierwsza kaplica

Najpierw powstała murowana kaplica, do której około 1615 r. zostali sprowadzeni dominikanie z Krakowa. Ich staraniem ze składek ludu wiejskiego powstał kościół, w którym można było już w 1649 r. odprawić nabożeństwo. W 1656 r. został on uroczyście konsekrowany. Dominikanom zależało, aby ołtarz Bogarodzicy był jak najwspanialszy. Figura została umieszczona w specjalnie zaprojektowanym, bogato rzeźbionym ołtarzu w bocznej kaplicy po prawej stronie nawy głównej. 

Bazylika mniejsza w Gidlach
Bazylika mniejsza w Gidlach

Cudowne uzdrowienia

Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny dokonały się liczne uzdrowienia. Świadczą o tym wota zawieszone na ścianach kaplicy. Szczególnie dużo uzdrowień zanotowano wśród chorych lub umierających dzieci. Stąd jednym z głównych odpustów odprawianych w świątyni gidelskiej pozostaje odpust św. Jacka, patrona matek udręczonych cierpieniami dzieci. 

Pani Gidelska okazywała się również jedynym ratunkiem dla okolicznych mieszkańców w czasie klęsk moru i zarazy nawiedzających okolice. Wiele uzdrowień dokonywało się i nadal dokonuje za pośrednictwem wina, w którym w pierwszą niedzielę maja kapłan zanurza figurkę Matki Bożej (tzw. kąpiółka). Nie tylko w dawnych czasach, ale i obecnie wino, które dotknęło cudownej statuetki, ma przedziwną moc leczenia.

Jednak spisane cuda i wota na ścianach to tylko malutka cząstka mówiąca o łaskach Maryi. Zapisywano wszak jedynie cuda widoczne, uzdrowienia cielesne, nie notowano cudownych przemian serca, nawróceń, które dokonują się w duszach wiernych.

Koronacja

19 sierpnia 1923 r. odbyła się uroczysta koronacja figurki Matki Bożej Gidelskiej. Na miejscu koronacji wznosi się dziś kapliczka z figurką Matki Bożej. Co roku w niedzielę po odpuście św. Jacka, po mszy wieczornej odbywa się uroczysta procesja dziękczynna ze świątyni do tej właśnie kaplicy.

Miejsce koronacji Matki Boskiej Gidelskiej
Miejsce koronacji Matki Boskiej Gidelskiej
 
Tekst i zdjęcia: Nadleśnictwo Gidle

Opracowano na podstawie:

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

łódzkie

Powiat

radomszczański

Współrzędne

Dł. geogr. 19° 28´ 19˝

Sz. geogr. 50° 57´ 42˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij