Jesteś w: Strona główna » Warto zobaczyć » Widok obiektu
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
MISIEK_MUS
TARNÓW
molly_m
Obiecanowo k/Żnina
Mariola_WWL
Zielonka
Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Trasa rowerowa "Singletrack pod Honem"
województwo: podkarpackie, powiat: leski
Nadleśnictwo Cisna
Zielona klasa przy Nadleśnictwie Cisna
województwo: podkarpackie, powiat: leski
Nadleśnictwo Cisna
Wiata turystyczna przy budynku Nadleśnictwa Cisna
województwo: podkarpackie, powiat: leski
Nadleśnictwo Cisna

» zobacz wszystkie

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Opis obiektu

To jedna z wielu atrakcji Bieszczadów. Jej dzieje związane są z historią tutejszego leśnictwa. Budowę trasy Łupków – Majdan zakończono 21 stycznia 1898 roku. Do I wojny światowej kolejka kursowała dwa razy dziennie według ustalonego rozkładu. W wyniku walk w 1944 roku mienie kolejki uległo dewastacji; zniszczono wiele mostów, podkłady użyto do budowy schronów i umocnień, po torowisku zaś poruszały się czołgi. Dopiero w 1950 roku przystąpiono do odbudowy kolejki. Jej trasa w najlepszym okresie liczyła 73 km, a roczne przewozy drewna wynosiły 130 tys. metrów sześciennych.

las bukowo- jodlowy, Bieszczady

Najbardziej malownicza była bieszczadzka ciuchcia do końca lat 70., kiedy to ciągnęły ją dymiące parowoziki, a wagony osobowe jeździły w składzie transportów drewna. Przez pewien czas istniał nawet kolejowy sklep objazdowy, obsługujący kilkanaście bieszczadzkich osad. Turyści, wędrujący wówczas przez Bieszczady, wspominają z rozrzewnieniem czasy, gdy ciuchcia stawała w lesie nad potokiem dla nabrania wody. Można było wówczas pójść na grzyby,a gdy nawet ruszyła, bez trudu ją dogonić.

W dniu 30 listopada 1994 roku z przyczyn ekonomicznych całkowicie zawieszono jej funkcjonowanie. Trasę kolejki przed całkowitą likwidacją uratowało wpisanie jej w 1992 roku do rejestru zabytków. Niemal równocześnie z zamknięciem kolejki powstała inicjatywa mająca na celu ponowne jej uruchomienie, tym razem jednak wyłącznie jako atrakcji turystycznej. Głównymi pomysłodawcami byli leśnicy z Nadleśnictwa Cisna. Powołano do życia Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która sprawiła, że 4 lipca 1997 roku wznowiono ruch na trasie Majdan – Cisna – Przysłup. Na terenie stacyjki w Majdanie urządzono ekspozycję na temat historii bieszczadzkiego leśnictwa. W sezonie można wynająć ciuchcię do przewozu większych grup turystycznych poza rozkładem jazdy, zażyczyć sobie ogniska na leśnym przystanku lub zamówić... napad na pociąg w wykonaniu bieszczadzkich kowbojów.

Pohukiwania lokomotywki jak dawniej odbywają się echem między górami. Znów turkoczą koła ciuchci, ciesząc turystów i przypominając o przeszłości Bieszczadów. O tej przeszłości, w której leśnicy zapisali tak wiele ciekawych kart.

Rozkład jazdy

Kolejka kursuje od 1 maja do 30 września na trasie z Majdanu do Przysłupia (odjazd o godz. 10.00, kurs powrotny – godz. 11.30). Latem w soboty, niedziele i święta również kursy z Majdanu do Smolnika (odjazd o godz. 13.00, kurs powrotny ze Smolnika – godz. 15.10).

Szczegóły na stronie: www.kolejka.bieszczady.pl

Tekst E. Marszałek

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Województwo

podkarpackie

Współrzędne

Dł. geogr. 22° 17´ 56˝

Sz. geogr. 49° 12´ 21˝

Mapa

Zgłoś błąd

Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij