Na terenie Nadleśnictwa Cewice, przy drodze prowadzącej z Siemirowic do Oskowa, zlokalizowane jest cmentarzysko kultury łużyckiej z XII-VII w p.n.e.
Kurhany są, obok kręgów kamiennych, charakterystycznym elementem krajobrazu kaszubskiego. Jest to rodzaj grobów, często rodzinnych, które przykryte są nasypem ziemnym, zawsze na planie koła lub do niego zbliżonym, o średnicy 5 do 10 m. Maksymalna wysokość kurhanów dochodziła do 1,5 m.
Budowa kurhanu, fot. H. Kita
Większość z 12 kurhanów zachowanych na cmentarzysku została naruszona jeszcze w czasach starożytnych. Na podstawie wydobytych na cmentarzysku wyrobów metalowych oraz ceramiki kurhany datowane są na IV okres epoki brązu (1000-800 r. p.n.e.) oraz początki V okresu tej epoki (ok. 700 r. p.n.e.). Zaliczone są do stanowisk grupy wschodniopomorskiej (kaszubskiej) kultury łużyckiej. Zbiory po przeprowadzonych pracach archeologicznych wzbogaciły kolekcję Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum w Lęborku.
Kurhan, fot. H. Kita
Aby trafić do cmentarzyska, należy dojechać do miejscowości Siemirowice (PKS Lębork) i kierować się według tablicy informacyjnej, znajdującej się w centrum wsi, ok. 1 km drogą w stronę miejscowości Oskowo.
Tekst i zdjęcia: Henryka Kita Nadleśnictwo Cewice
Galeria zdjęć
Galeria wideo
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności