Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Ośrodek Edukacji Ekologicznej
województwo: podkarpackie, powiat: lubaczowski
Nadleśnictwo Lubaczów
Miejsce postoju pojazdów
województwo: podkarpackie, powiat: lubaczowski
Nadleśnictwo Lubaczów
Miejsce postoju pojazdów
województwo: podkarpackie, powiat: lubaczowski
Nadleśnictwo Lubaczów

» zobacz wszystkie

Szlak rowerowy "4 KOLORY"
Trasy turystyczne,

Opis obiektu

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Lubaczów, po drogach powiatowych, gminnych i leśnych przebiega szlak rowerowy „4 KOLORY”. W skład szlaku wchodzą cztery trasy: „NIEBIESKA”, „CZERWONA”, „ZIELONA” i „ŻÓŁTA”.

 

Trasa „NIEBIESKA”: liczy 47 km długości i przebiega przez Młodów, Borową Górę, Czerwoną Figurę, Hutę Kryształową, Radruż, Horyniec-Zdrój, Wólkę Horyniecką, Podlesie, Basznię Górną, Basznię Dolną, Borową Górę, Karolówkę
i Młodów.

 

Jadąc odcinkiem z Młodowa w stronę Borowej Góry mijamy charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu przydrożne kapliczki, krzyże oraz zabytkowe cmentarze ze słynną bruśnieńską kamieniarką nagrobkową. Ciekawym miejscem na trasie jest Huta Kryształowa - osada położona niedaleko granicy państwa, z której pochodzą znane na całą Europę żyrandole i zastawy stołowe.
W okolicy znajduje się punkt widokowy, bunkry z tzw. Linii Mołotowa oraz aleja lipowa, stanowiącą pomnik przyrody, prowadząca do parku podworskiego
i nieistniejącego już dworu Andruszewskich, zwanego Smolinem.

Kolejne atrakcje czekają na turystów w Radrużu, Horyńcu-Zdroju i Wólce Horynieckiej. W Radrużu niewątpliwie najciekawszym obiektem jest XVI wieczny zespół cerkiewny zaliczony do zabytków dziedzictwa międzynarodowego UNESCO. W Horyńcu – Zdroju warto zobaczyć m.in. zespół klasztorny o.o. Franciszkanów, dzielnicę sanatoryjną, dawny teatr dworski oraz pałac Ponińskich.

Wyjeżdżając z Horyńca w kierunku Wólki Horynieckiej nie sposób nie zatrzymać się nad zalewem, gdzie znajduje się punkt przystankowy. Pod zadaszonymi altanami można usiąść i nieco dłużej odpocząć korzystając
z możliwości rozpalenia ogniska.

 


Trasa „ŻÓŁTA”  o długości 25 km prowadzi przez Dąbków, Opakę, Rezerwat „Kamienne”, Szczutków oraz Dąbrowę.

Ciekawymi miejscami na trasie są obiekty sakralne oraz świeckie położone w miejscowościach, przez które przebiega szlak. We wsi Dąbków znajduje się dom rodzinny generała Dąbka, który był dowódcą obrony Lubaczowa podczas walk polsko-ukraińskich w 1918 r. i obrońcą wybrzeża w 1939 r., podczas kampanii wrześniowej. Będąc tutaj warto też zwiedzić XIX wieczny kościół z położoną nieopodal kapliczką.

Jadąc w kierunku Szczutkowa warto  zatrzymać się w Opace, aby zobaczyć cerkwisko (do niedawna uroczą małą cerkiew, która spłonęła latem 2003 r.), oraz kapliczki. Kolejnym punktem na trasie jest rezerwat przyrody „Kamienne”, w którym przedmiotem ochrony jest rzadko spotykany w Polsce zespół świetlistej dąbrowy. Zespół ten jest najbogatszym florystycznie i jedynym w Polsce zbiorowiskiem reprezentującym kserotermiczne łąki i zarośla. Trasa kończy się w Szczutkowie, miejscowości znanej z kopalni gazu ziemnego, ale
z pewnością ciekawszymi obiektami do obejrzenia jest tu okazała cerkiew, kapliczki, czy krzyże.

 

 

Trasa „ZIELONA” o długości  29 km ma swój początek w Dąbrowie koło Lubaczowa i przebiega przez Krowice Lasową, Majdan Lipowiecki, skrzyżowanie przy „Pięciu Sosnach”, Krowicę Samą, Krowicę Lasową i Lisie Jamy.

Charakterystycznym miejscem na trasie jest skrzyżowanie w lesie przed Krowicą Samą, gdzie znajduje się kapliczka przy „Pięciu Sosnach” - drzewach wyrastających z jednego pnia. W tym miejscu według podania Matka Boża objawiła się okolicznym dzieciom. W Krowicy Samej warto zobaczyć również drewniany kościół i pomnik upamiętniający ofiary UPA i II wojny światowej, park podworski, cerkwisko, czy cmentarze.

Jadąc trasą „ZIELONĄ” nie brakuje charakterystycznych dla tego regionu przydrożnych kapliczek i krzyży, które można spotkać m.in. w przysiółku Krowicy Samej - Cetyni (kapliczka św. Jana Nepomucena), czy w okolicach Lisich Jam  (kapliczki w przysiółku Flisy i na ulicy Wąskiej).

 

Trasa „CZERWONA” to 19,5 km trasa biegnąca przez Mokrzycę, Załuże
(z możliwością zjazdu do rezerwatu Jedlina), Tymce, Basznię Dolną, Pilipy
i Bałaje.

Ciekawą miejscowością na trasie jest Załuże, miejscowość w której oprócz zabytkowej małej architektury sakralnej znajduje się gospodarstwo agroturystyczne z mini zoo i placem zabaw dla dzieci. Jadąc dalej w kierunku Baszni Dolnej można zjechać z trasy i zwiedzić rezerwat „Jedlina”. Wieża ciśnień, zabytkowy młyn wodny i „Rządcówka w zespole folwarcznym, to atrakcje znajdujące się w Baszni Dolnej. Trasę kończą dwie małe miejscowości Pilipy
i Bałaje.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Tel. 16 632 52 00

Fax 16 632 90 04

www.lubaczow.krosno.lasy.gov.pl

lubaczow@krosno.lasy.gov.pl

Adres

Województwo

podkarpackie

Powiat

lubaczowski

Współrzędne

Dł. geogr. 23° 9´ 15˝

Sz. geogr. 50° 9´ 45˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Parking: tak
Miejsce dla autokarów: tak
Możliwość zakupu drewna: tak
Numer obiektu: 8544
Rodzaj ścieżki
Najbliższa miejscowość: Lubaczów
Copyright © 2008-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij