Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Ścieżka edukacyjna Przez oleskie bory
województwo: opolskie, powiat: oleski
Nadleśnictwo Olesno
Szlak konny
województwo: opolskie, powiat: oleski
Nadleśnictwo Olesno
Punkt turystyczno-edukacyjny Siedem Źródeł
województwo: opolskie, powiat: oleski
Nadleśnictwo Olesno

» zobacz wszystkie

Izba leśno - łowiecka
Obiekt edukacji ekologicznej i muzealny, Nadleśnictwo Olesno

Opis obiektu

Zbiory przyrodnicze stanowią stałą ekspozycję w Oleskim Muzeum Regionalnym. Izba prezentuje spreparowane zwierzęta, trofea łowieckie, pędownik, szyszkownik, siewki i nasiona drzew oraz narzędzia związane z pracą leśnika. W kąciku historycznym można obejrzeć dokumenty związane z gospodarką leśną i fotografie sprzed lat. Odbywają się tu również zielone lekcje, które z powodzeniem uzupełniają wiedzę zdobytą w szkole. Tradycją jest coroczna wystawa pokonkursowa prac dzieci z miejscowych placówek oświatowych.

Muzeum ze smakiem przedstawia dzieje miasta i regionu, od czasów pradawnych, które bogato ilustruje zbiorami. Interesujące są również liczne wystawy czasowe oraz Czwartkowe Spotkania Muzealne. W muzealnym sklepiku do nabycia pamiątki związane z miastem, min. monety lokalne, przewodniki, albumy.

W placówce mieści się Punkt Informacji Turystycznej.

Więcej o muzeum: http://www.oleskiemuzeum.pl/ekst.php

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po salach wystawowych, edycja również w języku niemieckim i angielskim: http://www.oleskiemuzeum.pl/wirtualne_muzeum.php

W  obiekcie toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Utrudnieniem jest wejście stromymi schodami na piętro.

Opis okolicy

 Olesno to niewielkie miasteczko na Opolszczyźnie, uroczo położone, atrakcyjne turystycznie, z ciekawą historią i produktami regionalnymi. Ponad 700-letnie dzieje splotły ze sobą kilka kultur i religii. Uważny turysta dostrzeże również fragmenty murów obronnych, pozostałości zespołu dworskiego, charakterystyczne posągi dziękczynne. Miasto jednak słynie z niezwykłego zabytku - XV/XVI w. kościoła odpustowego pw. św. Anny, o wystroju barokowym. Pięć połączonych ze sobą kaplic tworzy układ na kształt pięciopłatkowej róży, podobnej do tej w herbie miasta. To perła drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w Europie. Drugim kościołem drewnianym wartym obejrzenia jest wotywne sanktuarium św. Rocha z 1710 r., położone na wzgórzu, poza miastem. Warto także zwiedzić najstarszy oleski kościół pw. św. Michała, zwany kościołem aniołów.  Świątynię zdobi ponad 80 wyobrażeń aniołów oraz drzwi wejściowe z wykutymi motywami zaczerpniętymi z angelologii.

Kolejny obiekt, to kościół ewangelicki, zwany kościołem fenigowym, wybudowanym w 1853 r. za 3 miliony fenigów (groszy), zebranych przez pierwszego pastora Leopolda Polkę. W Oleśnie istniała także synagoga. Została spalona w noc kryształową. Uratowano tylko cześć Tory, która znalazła schronienie aż na Filipinach. Jej losy, ostatecznie, wyjaśniły się w2016 r. Pod koniec wojny japońsko-amerykańskiej, w 1945 r. Japończycy bombardowali Manilę.  Zwój został zniszczony  wraz  synagogą  Tempel EMIL   Do czasów współczesnych zachował się kirkut z macewami w języku hebrajskim i niemieckim oraz dom przedpogrzebowy.                                        

O tragicznych losach regionu mówią mogiły poległych podczas działań powstańczych i walk plebiscytowych oraz żołnierzy I i II wojny światowej, na cmentarzu komunalnym.   Na  tutejszym cmentarzu spoczywa, zgodnie z ostatnią wolą, autorka Rodła - Janina Kłopocka.                                                                                

 Na terenie miasta i gminy aktywny wypoczynek zapewniają ścieżki piesze i rowerowe oraz nowoczesna kryta pływalnia Oleska Laguna. Na dłuższy wypoczynek z noclegami zapraszają Ośrodek Jeździecki w Borkach Małych Na Kamieniu, Ośrodki Wypoczynkowe Anpol          i Horn w Starym Oleśnie oraz Ośrodek ZHP Hufca  Chorzów w Kucobach. Ulubionym miejscem spacerów i przystanków po leśnych wędrówkach jest Siedem Źródeł. Teren wokół rozlewiska został zagospodarowany i przystosowany do spotkań mieszkańców. Nad rozlewiskiem, od 2006 roku, rośnie Dąb Papieski                

Atutem Oleskiego są walory przyrodnicze. Otoczenie Borów Stobrawskich, śródleśne stawy, źródliska dające początek rzekom Stobrawa i Prosna, pomniki przyrody. Oleskie lasy słyną z bogactwa owoców runa leśnego. Na grzybobranie, corocznie, przyjeżdżają amatorzy nawet z ościennych województw.                                            

To zapewne dlatego, przecinają się tu cztery szlaki turystyczne: Turystyczny szlak drewnianego budownictwa sakralnego, Turystyczny szlak Józefa Lompy, Turystyczny szlak Jeziorowskiego i Turystyczny szlak budownictwa drewnianego

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Tel. 34/358 24 38

oleskiemuzeum.pl

oleskiemuzeum@op.pl

Adres

Jana Nikodema Jaronia 7, 46-300 Olesno

Województwo

opolskie

Powiat

oleski

Współrzędne

Dł. geogr. 18° 25´ 30˝

Sz. geogr. 50° 52´ 31˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Obsługa w języku obcym: niemiecki,
Parking: tak
Udogodnienia dla niepełnosprawnych: tak
Numer obiektu: 4071
Wyżywienie
Własne: tak
Transport
Stacja PKS: ok. 1 km
Stacja PKP: ok. 1 km
Rodzaj ścieżki
Najbliższa miejscowość: Olesno
Najbliższa rzeka: Stobrawa
Copyright © 2008-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij