Jesteś w: Strona główna » Pomysły na wypoczynek » Edukacja w lesie
Pomysły na wypoczynek
Bezpieczeństwo w turystyce leśnej

Bieganie

Birdwatching

Edukacja w lesie

Fotografowanie przyrody

Grzybobranie

Kajakarstwo

Lasy dla rowerzystów

Na jagody

Narciarstwo

Nordic walking

Orienteering

Survival

Trekking

Turystyka konna

Odpocznij w Leśniczówce
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Edukacja w lesie

To oferta Lasów Państwowych, która ma szansę trafić do największego kręgu odbiorców, leśnicy bowiem zbudowali aż 487 ścieżek przyrodniczych, prezentujących walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe lasu. Na ich trasach znalazły się najciekawsze fragmenty leśnej przyrody, zabytki, kapliczki, cmentarze i inne ślady naszej narodowej historii. Każda ścieżka poznawcza jest osobno oznakowana, najczęściej zaczyna się przy leśnym parkingu. Dobrze jest umówić się wcześniej z leśnikiem, by oprowadził nas po zaplanowanej trasie. Na pewno w jego towarzystwie zobaczymy więcej, zwrócimy uwagę na zjawiska, których sami nigdy byśmy nie dostrzegli.

Spotkanie z leśnikiem
 fot. archiwum Nadleśnictwa Szczytno


Ścieżki przyrodnicze co roku wymagają konserwacji i napraw, wciąż budowane są nowe, gdyż zapotrzebowanie na tę formę poznawania lasu okazało się wśród naszych rodaków ogromne. Bywa i tak, że poszczególne obiekty są łączone ze sobą, dając nowe możliwości poznawcze. Ewenementem w skali kraju jest 300-kilometrowy szlak przyrodniczy w Puszczy Sandomierskiej, wytyczony na terenie pięciu nadleśnictw w widłach Wisły i Sanu na Podkarpaciu. To obecnie najdłuższy tego typu szlak w Polsce.
W izbie edukacyjnej
fot. Anna Pikus


Warto też przewidzieć wizytę w jednym z leśnych ośrodków edukacyjnych i zapoznać się z ekspozycją prezentującą walory miejscowych lasów. W każdym z ośrodków istnieją też techniczne możliwości zorganizowania lekcji według specjalnych programów. Do takiego poznawania lasu zapraszamy zwłaszcza młodzież szkolną i grupy wycieczkowe. Niemal w każdym polskim nadleśnictwie można znaleźć atrakcyjną ścieżkę poznawczą, której przejście na pewno przyniesie dużą satysfakcję z bliskiego kontaktu z naturą.

Tekst: E. Marszałek
Mapa 230

Warto zobaczyć

Nadl. Zdrojowa Góra: Rezerwat krajobrazowy "K...
Rezerwat krajobrazowy „Kuźnik” położony jest przy trasie krajowej nr... »czytaj więcej
Pomnik przyrody „Krzywy Las”
Pomnik przyrody „Krzywy Las” wzbudza szczególnie duże zainteresowani... »czytaj więcej
Świt
Świt to piękne miejsce położone w sercu rezerwatu „Dolina Rzeki Brdy”... »czytaj więcej
zobacz wszystkie
Copyright © 2008-2019 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij