Edukacja w lesie
To oferta Lasów Państwowych, która ma szansę trafić do największego kręgu odbiorców, leśnicy bowiem zbudowali aż 487 ścieżek przyrodniczych, prezentujących walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe lasu. Na ich trasach znalazły się najciekawsze fragmenty leśnej przyrody, zabytki, kapliczki, cmentarze i inne ślady naszej narodowej historii. Każda ścieżka poznawcza jest osobno oznakowana, najczęściej zaczyna się przy leśnym parkingu. Dobrze jest umówić się wcześniej z leśnikiem, by oprowadził nas po zaplanowanej trasie. Na pewno w jego towarzystwie zobaczymy więcej, zwrócimy uwagę na zjawiska, których sami nigdy byśmy nie dostrzegli.
 |
fot. archiwum Nadleśnictwa Szczytno |
Ścieżki przyrodnicze co roku wymagają konserwacji i napraw, wciąż budowane są nowe, gdyż zapotrzebowanie na tę formę poznawania lasu okazało się wśród naszych rodaków ogromne. Bywa i tak, że poszczególne obiekty są łączone ze sobą, dając nowe możliwości poznawcze. Ewenementem w skali kraju jest 300-kilometrowy szlak przyrodniczy w Puszczy Sandomierskiej, wytyczony na terenie pięciu nadleśnictw w widłach Wisły i Sanu na Podkarpaciu. To obecnie najdłuższy tego typu szlak w Polsce.
 |
fot. Anna Pikus
|
Warto też przewidzieć wizytę w jednym z leśnych ośrodków edukacyjnych i zapoznać się z ekspozycją prezentującą walory miejscowych lasów. W każdym z ośrodków istnieją też techniczne możliwości zorganizowania lekcji według specjalnych programów. Do takiego poznawania lasu zapraszamy zwłaszcza młodzież szkolną i grupy wycieczkowe. Niemal w każdym polskim nadleśnictwie można znaleźć atrakcyjną ścieżkę poznawczą, której przejście na pewno przyniesie dużą satysfakcję z bliskiego kontaktu z naturą.