Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Puszczy Noteckiej
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Nowy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Puszczy Noteckiej

Koncepcja utworzenia ośrodka powstała w trakcie budowy obecnej siedziby leśnictwa Mokrzec już w roku 2007. Stary budynek leśniczówki, wybudowany w 1890 roku, jedyny, który pozostał ze starej puszczańskiej wsi Radusz, przeznaczono na cele edukacyjne.

Z okazji II Światowego Kongresu Międzychodzian, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, Muzeum Regionalnego i Biblioteki Publicznej utworzono w starej leśniczówce Izbę Pamięci Wsi Radusz. Zebrano tu eksponaty - mapy, pamiątki, dokumenty i stare fotografie chroniące przed zapomnieniem ciekawą historię wsi. Radusz to wieś, której dziś już nie ma. Na przełomie XIX i XX wieku była to największa wieś Puszczy Noteckiej licząca 90 domów i ponad 600 mieszkańców. Utworzenie tej izby to cenny wkład leśników w dziedzictwo kulturowe Wielkopolski.

W 2008 roku w głowie nadleśniczego Piotra Bielanowskiego i pracowników Nadleśnictwa Międzychód zrodził się pomysł utworzenia Muzeum Puszczy Noteckiej. Miejscowy przyrodnik Kamil Szpotkowski rozpoczął prace nad dioramą Puszczy Noteckiej, prezentującą puszczańską przyrodę. Zaczęto budować ekspozycję dokumentującą historię puszczy i pracujących w niej leśników. Pojawił się jednak problem kosztownej modernizacji budynku- należało wyremontować dach i ogrzewanie starej leśniczówki.

Zespół międzychodzkich leśników postanowił sięgnąć do unijnej kasy. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Mokrzec powstał w ramach projektu „Adaptacja byłej siedziby Leśnictwa Mokrzec na cele OEP w ramach obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2007-2013. Leśnicy z Międzychodu zdobyli ponad 116 tys. zł dofinansowania z unijnej kasy do swojego projektu o wartości prawie 207 tysięcy złotych. Wiele pracy w ośrodku wykonali własnymi rękami, odkrywając u siebie ukryte talenty. Wspólnie zbierali eksponaty i nadal proszą o uzupełnianie ekspozycji. „Udało się połączyć siły, chęci i pomysły różnych środowisk. W dawnej leśniczówce można brać lekcje przyrody, leśnictwa, historii regionu oraz łowiectwa, bo prezentują tam swój dorobek wszystkie koła łowieckie dzierżawiące obwody na terenie puszczańskiego nadleśnictwa”- opowiada w przytulnym wnętrzu ośrodka nadleśniczy Piotr Bielanowski.

Nic dziwnego, że w uroczystym otwarciu uczestniczyło wielu zacnych gości, a księga pamiątkowa zawiera liczne, owacyjne wpisy. Ośrodek świetnie dopełnił istniejącą już w tym nadleśnictwie bazę edukacyjną, składającą się z m.in. leśnej ścieżki „Bobrowy zakątek”, ścieżki edukacyjnej i zielonej klasy w szkółce leśnej w Kaplinie oraz ścieżki rowerowej „Śladami Radusza”. Leśnicy serdecznie zapraszają turystów do ośrodka w Puszczy Noteckiej w soboty od godz.10-14, a zorganizowane grupy także w pozostałe dni po wcześniejszym uzgodnieniu- kontakt: Nadleśnictwo Międzychód, Katarzyna Rolbiecka tel. (95) 7482091-92.


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij