Powstaje plan dla Wilczego Szańca
Ścieżki edukacyjne i stała wystawa historyczna mają powstać w przyszłym roku w słynnym Wilczym Szańcu w Gierłoży. Takie plany mają historycy i firma, która wygrała przetarg na zarządzanie ruinami po kwaterze Hitlera.
Do tej pory na terenie Wilczego Szańca niewiele się działo. Wszystko przez spory sądowe do kogo powinien należeć zabytek położony w mazurskich lasach. Teraz spółka Wilcze Gniazdo wygrała przetarg na dwudziestoletnią dzierżawę, więc będzie jej łatwiej zrealizować inwestycje.
W pierwszej kolejności mają powstać dobrze oznakowane szlaki oraz wystawa. Niewykluczone, że wyremontowane zostanie kino. Na prośbę Ministerstwa Kultury program edukacyjny dla Gierłoży mają przygotować naukowcy związani z projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
 |
Fot. Flickr.com/Polek |
Pod koniec kwietnia historycy rozpoczęli prace nad nową wystawą plenerową i ścieżką edukacyjną. Ma ona przypominać tę z Westerplatte. Gdańscy naukowcy nie chcą, by turyści fascynowali się jedynie grubością murów w bunkrach. Planują pokazać, że II wojna światowa to największy kataklizm spowodowany przez nazistowskie Niemcy oraz że ogromny udział w jej rozpętaniu miał ZSRR i Stalin.
Położony w kętrzyńskich lasach Wilczy Szaniec był kwaterą Adolfa Hitlera w latach 1941-1944. Na kompleks składało się około 200 budynków: schronów, baraków, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie oraz centrala łączności.
Dwustupięćdziesięciohektarowy teren otaczały zasieki, a później także pole minowe. Teren był pilnowany przez strażników stojących na wieżach lub stanowiskach ciężkich karabinów maszynowych.
Dziś, mimo że jest zaniedbany, Wilczy Szaniec odwiedza rocznie 200 tys. turystów w Polski i zagranicy.