Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie
Po wielu latach wreszcie udało się zaobserwować w Polsce gniazdo sokoła wędrownego zbudowane na drzewie.
Gniazdo znajduje się w Nadleśnictwie Barlinek, w pobliżu miejsca gdzie sokoły były wypuszczane od 2001 roku. Podczas ostatnich intensywnych reintrodukcji w roku 2010 r. wsiedlono 17 młodych sokołów, zaś w 2011 r. – 21 ptaków. Prawdopodobnie przynajmniej jeden z zamieszkujących gniazdo ptaków był reintrodukowany. Teraz trwają próby ich identyfikacji.
Odnalezienie sokołów w gnieździe było zaskoczeniem. Gniazdo było kontrolowane pod kątem obecności bielika. Przy pierwszej kontroli okazało się puste. Dla pewności sprawdzono je ponownie po dwóch tygodniach. Tym razem było zajęte przez sokoły.
 |
Fot. Sławomir Sielicki |
Sokół wędrowny to ptak drapieżny niegdyś licznie występujący w polskich lasach. W latach sześćdziesiątych w Polsce wyginął a na świecie - na skutek zatrucia środowiska - stał się rzadkością.
Pierwsze próby hodowli sokoła wędrownego polscy sokolnicy podjęli już pod koniec lat siedemdziesiątych, a pierwsze wyniki uzyskano w połowie lat osiemdziesiątych. Reintrodukcje rozpoczęto w roku 1990 i prowadzono je przede wszystkim na terenach leśnych, część w górach (Pieniny) i w miastach (Warszawa, Kraków). Ich efektem jest kilkanaście gniazd sokołów wędrownych. Do tej pory wszystkie jednak były w miastach lub w górach, a także na różnego rodzaju sztucznych konstrukcjach.
Sławomir Sielicki
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”