Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Kasia Nosowska zaprasza do lasu
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Kasia Nosowska zaprasza do lasu

Kasia Nowoska swoją piosenkę „O lesie” zadedykowała kampanii społecznej „Natura 2000. Poczuj to!”. W ten sposób piosenkarka zachęca do poznania najcenniejszych przyrodniczo zakątków Polski.

Wokalistka znana z tego, że nie angażuje się w akcje promocyjne, nie tylko stała się twarzą kampanii, ale również dedykowała jej swoją piosenkę. Na krążku „8” utwór „O lesie” jest ostatni, choć – jak przyznaje sama artystka – wspólnie Marcinem Macukiem przygotowała go na samym początku tworzenia płyty. – Pisząc tekst, myślałam, jak w sposób niebanalny i niewulgarny podjąć temat silnego przyciągania się dwojga ludzi na poziomie erotycznym. Kontakt z przyrodą jest dla mnie szalenie istotny, czuję się prawdziwie oszołomiona jej urodą i pewnie dlatego pożądanie i namiętność opisałam, używając porównań i przenośni czerpanych garściami wprost z lasu... – mówi Kasia Nosowska.

Propozycja zostania ambasadorką kampanii „Natura 2000. Poczuj to!” przyszła wiele miesięcy później. – Pomyślałam, że ten tekst w asyście takich dźwięków powie za mnie wszystko – przyznaje artystka. – Nigdy nie napisałam niczego bliższego naturze. I nawet fakt, iż pierwotnie chodziło o seks nie przeszkadza, bo to piękny i jakże naturalny akt – dodaje.

nosowska.jpg

Promocji singla towarzyszy premiera teledysku. Zdjęcia do niego kręcono latem na obszarach objętych programem Natura 2000. Nie trudno się więc domyślić, że głównym bohaterem wideoklipu jest przyroda. – Oglądamy świat z perspektywy zwierząt. Ja pojawiam się w nim również, ale zdecydowanie jako gość, który delikatnie, z szacunkiem pozwala się prowadzić rysiowi czy wilkowi – wyjaśnia Kasia Nosowska. Materiał nagrywano m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym oraz Białowieskim Parku Narodowym. – Ogrom piękna rozmiękczył mi serce. Wracałam do domu w uniesieniu, w którym pozostaję do dziś – Nosowska wspomina okres realizacji zdjęć do teledysku.

Wszystkie ujęcia zwierząt wykonano specjalnie na potrzeby wideoklipu. Wytrawnym operatorom udało się podpatrzeć m.in. bobra, kumaka, susła, niedźwiedzia brunatnego, orlika, wilka, rysia i głuszca (wszystkie te zwierzęta chronione są w ramach programu Natura 2000). 


Kasia Nosowska zgodziła się promować program Natura 2000 wśród młodych ludzi, choć – jak sama mówi – trudną ją nazwać „działaczką proekologiczną”. – Powiedzmy, że sympatyzuję z niektórymi inicjatywami proekologicznymi – wyjaśnia. Mimo tego podjęła się trudnego zadania, bo program Natura 2000, choć pozwala chronić siedliska i gatunki zwierząt zagrożone w skali całego kontynentu, w Polsce budzi jednak kontrowersje, bo wielu kojarzy się z ograniczeniami w rozwoju gospodarczym. – Nie boję się wyzwań, w swoich utworach często podejmuję się pisania o trudnych rzeczach – odpowiada Nosowska. – Czasem wystarczy się zatrzymać i spojrzeć na otaczającą nas naturę z innej perspektywy. Pozwala to lepiej zrozumieć siebie i innych, a tym samym osiągnąć porozumienie. Takie podejście stanowi istotę programu Natura 2000, który pozwala na rozwój, ale nie kosztem przyrody – tłumaczy. Artystka próbuje przekonać młodych ludzi, że tylko zrównoważony rozwój pozwoli zachować naturę dla przyszłych pokoleń. – Dla Polski, która może poszczycić się niesamowitym bogactwem przyrody, to szansa na zaplanowanie rozwoju w zrównoważony sposób. W wielu „starych” krajach Unii Europejskiej jest już na to za późno – twierdzi Nosowska.

Kampanię „Natura 2000. Poczuj to!” realizuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij