Urodziny najmłodszego parku narodowego
Dziesiąte urodziny obchodzi Park Narodowy „Ujście Warty”, najmłodszy park narodowy w naszym kraju.
„Ujście Warty” został 23. polskim parkiem narodowym w lipcu 2001 r. Ma on 8074 ha powierzchni i w całości jest położony na terenie województwa lubuskiego. Znajduje się przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Starania o jego utworzenie trwały zaledwie kilka miesięcy.
Przepływająca przez środek parku Warta rozgranicza dwa obszary: Polder Północny oraz teren zalewowy poprzecinany siecią powstałych długo przed drugą wojną światową kanałów.
Charakterystyczną cechą rezerwatu są zarośla wierzbowe, zbiorowiska lasów łęgowych oraz okazałe pojedyncze wierzby i wiązy. W takich warunkach idealnie czują się ptaki wodne i błotne – największe bogactwo „Ujścia Warty”. Na jego terenie zaobserwowano ich ponad 270 gatunków. Aż 170 z nich na terenie parku zakłada gniazda, m. in. bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała czy kulik wielki.
 |
Gęś zbożowa (fot. Billy Lindblom/Flickr.com) |
Jesienią na rozlewiskach i łąkach pojawia się nawet 200 tys. migrujących ptaków, głównie dzikich gęsi. Stąd też symbolem parku stała się gęś zbożowa.
Swój jubileusz park będzie obchodził we wrześniu w ramach… Święta Krowy, które przypomina jak ważną rolę w ochronie siedlisk dzikich ptaków odgrywa bydło. Dzięki wieloletniemu, rolniczemu użytkowaniu terenów dzisiejszego parku powstały bardzo rzadko występujące otwarte siedliska lęgowe ptaków wodnych i błotnych. Żaby utrzymać taki stan, na terenie parku koszone są łąki. W zadaniu tym ludzi częściowo wyręcza ponad 3 tys. sztuk bydła i kilkaset koni.