Zwiedzaj leśniczówkę nie wychodząc z domu
Nie ruszając się sprzed komputera można zwiedzić miejsce urodzenia Ernsta Wiecherta. Lasy Państwowe stworzyły bowiem wirtualną prezentację Leśniczówki Piersławek k. Piecek, gdzie przyszedł na świat niemiecki pisarz.
Ojciec Ernsta Wiecherta, Martin, był leśniczym. XIX-wieczna leśniczówka w Piersławku była jego służbowym mieszkaniem. W 1887 r. w tym budynku urodził się, a później spędził dzieciństwo Ernst Wiechert.
Przed II wojną światową Wiechert był jednym z najpopularniejszych niemieckich pisarzy. Jego najbardziej znanym dziełem były „Dzieci Jeronimów”. Napisał też 12 innych powieści, kilkadziesiąt opowiadań i nowel, sztuki teatralne i 3 tomy wspomnień. Zyskał przydomek „piewcy Mazur”. Z sympatią pisał o Żydach, co nie przysporzyło mu popularności. Był krytyczny wobec władz nazistowskich, czemu niejednokrotnie dawał wyraz podczas publicznych przemówień. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej trafił przez to na cztery miesiące do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Za wydane po zakończeniu wojny wspomnienia z obozu był ostro atakowany. W powierzchownie zdenazyfikowanych Niemczech zarzucano mu „obrazę narodu”. W końcu w 1948 r. przeprowadził się do Szwajcarii. Tam zmarł w 1950 r.
W trakcie wirtualnej wycieczki po leśniczówce można obejrzeć ekspozycję muzealną, wnętrze i otoczenie zabytkowego budynku. – Jestem przekonana, że z możliwości wirtualnego zwiedzenia miejsca, w którym urodził się Ernst Wiechert, skorzystają także ci, którzy już u nas byli, a także ci, którzy z różnych przyczyn nigdy nie będą w stanie do nas przyjechać – mówi Małgorzata Błyskun, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Strzałowo, które stworzyło prezentację. Co roku leśniczówkę odwiedza kilkanaście tysięcy osób.
Nadleśnictwo przygotowuje jeszcze cztery inne wirtualne wycieczki. Jedna będzie prowadzić wokół jego siedziby, inna - wzdłuż malowniczej Krutyni.