Co dalej z białowieskim parkiem?
Rozmowy w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego będą trwały. Taką deklarację złożyły puszczańskie samorządy na niedawnym spotkaniu w Ministerstwie Środowiska.
Ostatnie negocjacje zakończyły się fiaskiem jesienią ubiegłego roku. Gminy, na których terenie leży park nie zgodziły się na powiększenie go o 12 tys. hektarów w zamian za 75 mln zł na inwestycje proekologiczne. Nowej propozycji ministerstwo nie przedstawiło, także samorządy nie określiły swoich oczekiwań. Możliwe do zaakceptowania rozwiązania mają zostać wypracowane w trakcie rozmów.
Rozmowy te będą trwały zapewne bardzo długo, ponieważ wiele jest niewiadomych. Jedną z nich los obywatelskiego projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody. Jeśli zaproponowane w nim zapisy weszłyby w życie, parki narodowe mogłyby być tworzone praktycznie bez udziału samorządów, czyli także wbrew ich woli. Dziś bez zgody samorządów lokalnych powiększenie nie jest możliwe.
 |
Fot. P. Fabijański |
Skutkiem braku porozumienia ws. powiększenia parku jest wprowadzone w 2011 roku ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Z nadleśnictw leżących wokół parku Lasy Państwowe mogą pozyskać jedynie 48,5 tys. m sześc. drewna. To trzykrotnie mniej niż w 2010 r. Ograniczenia te odbiją się na finansach części okolicznych mieszkańców.
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym - w tym roku park obchodzi 90-lecie. W 1921 roku powołano leśnictwo "Rezerwat", które dało początek późniejszemu parkowi narodowemu. Dziś Białowieski Park Narodowy zajmuje 10,5 tys. ha, co stanowi około jednej szóstej polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej.