Młode żubrzyki w pszczyńskiej hodowli
Cztery żubry urodziły się w pszczyńskiej hodowli tych zwierząt. Najstarszy na półtora tygodnia, najmłodszy - sześć dni.
Trzy zwierzęta urodziły się w rezerwacie w Jankowicach k. Pszczyny, do którego wstęp mają tylko naukowcy i leśnicy. Ostatni przyszedł na świat w zagrodzie pokazowej wybudowanej dla turystów, graniczącej z rezerwatem.
Młode żubry jeszcze nie maja imion. Prawdopodobnie dostaną je w lipcu. Zgodnie z tradycją muszą zaczynać się od liter "Pl" lub "Po".
W stadzie ukrywanym przed zwiedzającymi jest obecnie 37 żubrów, w zagrodzie 6.
 |
Fot. Sergej Fomin/Flickr.com |
Rezerwat oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej na terenie Nadleśnictwa Kobiór powstały jako dwa odrębne obiekty. Zagrodę zbudowano w 2006 roku w odpowiedzi na prośby turystów, którzy zjeżdżali pod bramę rezerwatu, żeby obejrzeć zwierzęta. Wejście do rezerwatu było i jest do dziś niemożliwe ze względu na procedury ochronne i ewentualne choroby, które może przywlec człowiek.
W pobliżu zagrody powstała drewniana wiata widokowa a starą leśniczówkę zmodernizowano, przekształcając ją w budynek dydaktyczny.
Pierwsze cztery żubry przyjechały do Pszczyny w 1865 roku w wagonie towarowym z Rosji. Car rosyjski w ramach wymiany otrzymał za nie 20 jeleni. Wtedy były głównie atrakcją łowiecką. W okresie międzywojennym stado zostało bardzo przetrzebione. Po wojnie rozpoczęła się jego odbudowa, ale zwierzęta nękały choroby. Rezerwat zyskał więc status ośrodka zamkniętego.
Wraz z powstaniem w 2006 roku zagrody, żubry podzielono na dwie grupy. Te z tzw. linii pszczyńskiej (genetycznie najbliższe swoim przodkom) trafiły na 10-hektarowy wybieg obejmujący częściowo las i łąkę. Duże stado - zamknięte za wzmocnionym ogrodzeniem w rezerwacie - ma do dyspozycji 750 ha.