Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Leśne biuro podróży
Znajdz obiekt
Zaawansowane wyszukiwanie

Zobacz także:

» zobacz wszystkie
Aktualności
Oferta wakacyjna LOS w Puszczykowie

Wiosenny numer "Ech Leśnych"

Grzybobranie

Wirtualne wycieczki po Nadleśnictwie Strzałowo

Nowy numer "Ech Leśnych"

Bieliki online: Odlot

Leśnicy uratowali bielika

Świeradów: sieć wyjątkowych tras rowerowych otwarta

Powstaje plan dla Wilczego Szańca

Narodziny bielików – Orzeł i Reszka mają potomstwo!

Pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie

Big Brother u bielików

Daniel z wysypiskiem na głowie

Gruźlica dziesiątkuje bieszczadzkie żubry

Bobry broją najbardziej

W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował człowieka

Rekordowa populacja łosi w Polsce

Sezon na poroża jeszcze trwa

Nowa odsłona "Ech Leśnych"

Kolejne żubry w Bieszczadach

Rysie z Estonii przyjechały na Mazury

Lasy zmierzone z kosmosu

Naukowcy odtworzą tura?

Szwajcarskie żubry zamieszkały w Bieszczadach

Wilczy Szaniec wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną

Wielkie liczenie łosi

Niedźwiedzie wreszcie zasnęły

Jak dokarmiać zwierzęta

Wadera zawdzięcza życie nidzickim leśnikom

Kto porzucił w lesie psa?

Nie wszystkie niedźwiedzie mocno śpią

Leśnicy uratowali żurawia

Amerykańskie baribale wolą domy od gawr

Bieszczadzka ciuchcia będzie jeździć zimą

Wycinanie lasów może ochładzać klimat
Mapa 242

Leśne biuro podróży

Lasów mamy na tyle dużo i są one tak równomiernie rozmieszczone, że każdy Polak jest w stanie dotrzeć do najbliższego w mniej niż godzinę. Często jest on łatwiej dostępny niż najbliższa galeria handlowa, z pewnością mniej zatłoczony, działa zbawiennie na nasze samopoczucie, a przy tym gwarantuje równie wiele atrakcji.

Gdyby ktoś chciał pokonać wszystkie piesze, rowerowe czy konne szlaki, jakie dla turystów przygotowali leśnicy, musiałby przez trzy lata codziennie przemierzać odległość równą trasie maratonu. Gdyby zaś każdego dnia chciał skorzystać z innego pola biwakowego, obozowiska czy miejsca piknikowego, przez trzy lata nie trafiłby dwa razy w to samo miejsce. Wiosną warto wyruszyć do lasu, by wypocząć i zobaczyć przyrodę budzącą się do życia.

(Fot. P. Fabijański)

Zielone ukojenie
– Po lesie spacerujemy o każdej porze roku. Latem chętnie biesiaduję z rodziną na leśnych polanach, jesienią wspólnie zbieramy grzyby – mówi znana piosenkarka Justyna Steczkowska, która wychowała się, mieszkając w pobliżu lasu.
Sposobów na rekreację w lesie jest mnóstwo, począwszy od relaksu. Zwolennicy tzw. sylwoterapii uważają nawet, że dotykanie drzew przywraca równowagę w organizmie, a konkretne gatunki leczą różne schorzenia. – Nikt nie udowodnił, że szczególnie bliski kontakt z drzewami wpływa na pracę różnych narządów czy przebieg chorób. Sylwoterapia może być skuteczna, ale tylko na zasadzie placebo – tłumaczy Jan Stradowski, lekarz i szef działu nauka magazynu „Focus”. Ale nawet spacer da nam wiele. – Badania dowodzą, że człowiek lepiej się czuje na łące, w parku czy w lesie. W takim otoczeniu nasz gatunek ewoluował setki tysięcy lat, więc bliskość natury korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie – mówi Stradowski.
Rodzinny wypoczynek w lesie warto połączyć z edukacją. Leśnicy przygotowali w całym kraju ponad 5,5 tys. przeznaczonych do tego obiektów, w tym 50 ośrodków i 239 izb edukacji leśnej, ponad 100 parków i ogrodów dendrologicznych. Na ogół trudno nam spotkać i pokazać dzieciom leśne zwierzęta na wolności lub odpowiedzieć im na wszystkie pytania, tymczasem w obiektach edukacyjnych lub pokazowych hodowlach Lasów Państwowych przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki, i to z fachowym opisem i pomocą przewodników. Co ważne, coraz więcej takich obiektów przystosowywanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (ścieżki dla osób na wózkach, tablice edukacyjne w alfabecie Braille’a itp).

Z kijkami, na rowerze, konno
Coraz częściej po lesie nie tylko przechadzamy się czy zbieramy w nim grzyby, ale także wypoczywamy aktywnie. Leśnicy dostosowują się do zmieniających się trendów i potrzeb w tym zakresie. – Z myślą o osobach uprawiających jogging i rowerzystach wyrównaliśmy stare pasy przeciwpożarowe. W ten sposób powstała dla nich licząca kilkanaście kilometrów leśna trasa – mówi Mirosław Krawczyk z Nadleśnictwa Olsztyn. Przebojem ostatnich lat jest nordic walking, czyli spacer z kijami. – W ubiegłym roku otworzyliśmy dwa szlaki dla amatorów tej formy rekreacji, wkrótce powstanie trzeci. Organizujemy grupowe wyprawy z profesjonalnymi instruktorami i leśnikami pełniącymi funkcję przewodników – opowiada Mariusz Turczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Lasy Państwowe w sumie przygotowały dla turystów 22 tys. km szlaków pieszych, prawie 21 tys. km rowerowych, 3 tys. km konnych. Leśnicy próbują też się porozumieć z kierowcami quadów i w miarę możliwości udostępnić im nieużytki będące w zarządzie Lasów Państwowych, żeby nie wjeżdżali do lasów, gdzie dla roślin, zwierząt i innych turystów są zagrożeniem.

Oko w oko z naturą
Wiele emocji mogą przynieść bezkrwawe łowy z aparatem lub kamerą. – Miłośników fotografowania przyrody zachęcamy do korzystania w tym celu z ambon i czatowni – namawia Małgorzata Błyskun z Nadleśnictwa Strzałowo. Wart polecenia jest m.in. śląski rezerwat Łężczok ze stawami o łącznej powierzchni 250 ha. Zaobserwowano tam ponad 200 gatunków ptaków. Można np. spotkać perkoza dwuczubego, zausznika, gęś gęgawę oraz zobaczyć przeloty rzadkich w Polsce ptaków. Pięknym zakątkiem z lasami, wodą i mnóstwem ptactwa są też Bory Niemodlińskie, zarządzane przez trzy opolskie nadleśnictwa i gospodarstwo rybackie Lasów Państwowych. Leśnicy starają się zadbać o amatorów takich wrażeń, zwłaszcza o fanów birdwatchingu (obserwacji ptaków). Na przykład Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, które właśnie rozpoczyna remont grobli i obiektów w rezerwacie Łężczok, wybuduje m.in. nową wieżę, pomosty i tarasy widokowe.

Lasem przez Polskę
Dla indywidualnych turystów i grup wycieczkowych dostępna jest baza noclegowa LP, na którą składa się prawie 4 tys. miejsc w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, kwaterach myśliwskich i pokojach gościnnych. W lasach można też rozbić namiot na ponad 300 polach biwakowych, w 600 miejscach biwakowania i ponad 200 obozowiskach.
Z myślą o tych, którzy do lasu udają się samochodami, leśnicy urządzili 1100 parkingów i przygotowali prawie 3 tys. miejsc dla aut. Lasy Państwowe realizują m.in. program inwestycyjny, w ramach którego parkingi leśne będą tworzone i modernizowane według ujednoliconych wzorców. Specjaliści opracują standardy wiat, stołów, ławek, koszy na śmieci i toalet na parkingach, tak by spełniały oczekiwania użytkowników pod względem estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Lasy są zawsze otwarte i zapewniają wiele wrażeń. Ci, którzy pragną kontaktu z przyrodą po powrocie do domu, mają na to szansę. Na przykład Nadleśnictwo Strzałowo zimą zainstalowało kamerę, która całą dobę transmituje obraz z karmiska, czyli miejsca wykładania karmy dla zwierzyny leśnej (www.strzalowo.eu). Kamera wciąż działa i choć zima się skończyła, to wokół karmiska kręci się wiele zwierząt, które możemy podglądać.


Podziel się na:FacebookTwitterWykop
Copyright © 2008-2021 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij